2025 ünnepnapok terén is tervezést igényel, ezért ideje ismét szemügyre venni az év legfontosabb táblázatát, amely segítséget nyújthat a szabadnapok 2025-ös megtervezésében. Összeszedtük, mikor lesznek ünnepnapok és hosszú hétvégék 2025-ben, illetve mikor esnek ünnepnapok 2025-ben hétvégére. Hány háromnapos és négynapos hosszú hétvége lesz? Hányadikára esnek a húsvéti ünnepek? Milyen napokra esik karácsony 2025-ben?

Hogy jutottunk oda, hogy az ország (állítólag) első számú egyetemén annyira kizsákmányolóak a viszonyok, hogy feltehetően az oktatók és a hallgatók jelentős része egyetemi tevékenysége mellett kénytelen másodállást vállalni? És mit lehet ez ellen tenni? A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) egyik ELTE-s képviselőjével beszéltünk - olvasható a Mérce írásában.

Proklamációval fordult Orbán Viktorhoz a gyermekvédelem, a szociális ágazat jövője érdekében a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ). Ahogy Boros Péterné, a szakszervezet elnöke elmondta, azért a miniszterelnök a videóüzenetük címzettje, mert ő ígért személyes nyilatkozattal intézkedést, vizsgálatot és megoldást a gyermekvédelem problémáira. A kiáltványban azonnali béremelést követelnek a szociális ágazatban dolgozóknak, mert a jelenlegi bérük a bruttó átlagkereset felét sem éri el.

A PDSZ a 2023. február 23-ai országos választmányi ülésén hat pontot fogadott el arról, hogy az oktatás területén milyen azonnali lépésekre van szükség a gyermekek védelmében.

Március 19-től határozatlan idejű sztrájkot hirdetett a Magyar Állami Operaház dolgozóit képviselő két szakszervezet. A Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete és az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete álláspontja szerint a tervezett munkabeszüntetés oka, hogy „a munkáltatónál kezdeményezett, jelenleg is folyó kollektív munkaügyi vitában foglalt követeléseinket a 2024. évre vonatkozó bérmegállapodás, valamint a Kollektív Szerződés megkötésének vonatkozásában a munkáltató nem hajlandó teljesíteni” – írja a Magyar Narancs Online.

A Magyarországi Munkavállalók, Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Szakszervezete újabb garantált "lépcsőket" vár el beépíteni a sávos szakdolgozói bérfejlesztésbe, mely 2024. március 1-jétől kerül bevezetésre.

A felsőoktatási intézményben működő szakszervezet és a közalkalmazotti tanács fő követelései között a bértáblák felülvizsgálata és az inflációt követő éves emelés is szerepel.

Sokáig büszkélkedett a Magyar Telekom azzal, hogy a tesztprogramban részt vevők szeretik a négynapos munkahetet, most azonban úgy döntöttek, mégsem vezetik be, mert nem találták elég hatékonynak.

A tavaly decemberi kétnapos munkabeszüntetés után január végén ismét kétnapos sztrájkba léptek a Volánbusz dolgozói a 25 százalékos béremelésért. A rendszerváltás óta nem láthattunk ekkora buszos sztrájkokat: a buszvezetők több mint fele csatlakozott január 29-én, volt megye, ahol a dolgozók 100 százaléka is letette a munkát. A sztrájkot szervező Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) sokáig tartózkodott attól, hogy aláírja Lázár János bérajánlatait, mivel a hároméves bérmegállapodás azt is kiköti, hogy három évig nem szervezhetnek újabb munkabeszüntetést a magasabb bérért. A sztrájkot követő utolsó, átlagosan legalább 28,4 százalékos alapbéremelést garantáló bérajánlatot a SZAKSZ végül elfogadta, a MÁV-Volán szakszervezetei közül utolsóként.

Hamarosan megtelhet Pintér Sándor belügyminiszter e-mail fiókja. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) ugyanis levélíró kampányt indított a technikai és nevelést-oktatást segítő (NOKS-os) munkatársak bérének rendezéséért. Tóth Tünde, a PSZ alelnöke szerint fel akarják hívni a figyelmet arra: a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők, illetve a technikai alkalmazottak munkájára ugyanolyan szüksége van minden egyes oktatási intézménynek, mint a pedagógusokéra. A kampány technikai megvalósításában az aHang segít a PSZ-nek, a felületükön már elérhető és aláírható a levél, amelyet Pintér Sándor belügyminiszter minden egyes aláírás után megkap e-mail-ben.