Most alsó hangon háromszázan hiányoznak a rendszerből.
A gyermekvédelmi dolgozók 30 százaléka távozott az idén a szakellátási intézményekből, a közel 800 gyermekotthoni csoport 10 százalékát összevonták vagy bezárták – derült ki a Belügyminisztérium a Népszavának küldött válaszából.
Összesen 1804-en hagyták ott a rendszert és 1487 új dolgozót vettek fel. Ugyanakkor sem az nem derül ki a tárca adatsoraiból, hogy a távozók közül hányan lehetnek, akik a kegyelmi botrány nyomán kötelezővé tett kifogástalan életvitel vizsgálat miatt döntöttek így, sem az, hogy az új dolgozók közül hányan maradtak benn a rendszerben, ahogy arról sincs adat, jelenleg hány intézményi dolgozó, gyám és nevelőszülő tölti jelenleg felmondási idejét – számolt be a lap.
Az viszont már ezekből a számokból is látszik, hogy több százan biztosan hiányoznak a rendszerből az év eleji állapothoz képest. A Népszavának nyilatkozó gyermekvédelemben dolgozó nevelők és gyermekfelügyelők arról számoltak be, hogy náluk ősz óta egyetlen kollégát sem sikerült pótolni.
Persze, annak, hogy nehezen sikerül új munkaerőt találni döntően az alacsony bérezés lehet az oka. Illetve, bérfeszültség is van a területen, mivel a szakszolgálatoknál dolgozók, például az örökbefogadási tanácsadók, a szakértői bizottság tagjai, a pszichológusok pedagógus besorolás alapján kapják a fizetésüket, miközben a terepen dolgozó gyámok csak a garantált bérminimum emeléséből részesülnek.Ráadásul Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn azt közölte, hogy a szociális ágazatban foglalkoztatottak bérének érdemi emelése legkorábban 2026-ban várható.
Forrás: Klubrádió