Megjelent a Magyar Közlönyben, hogy 10,95 milliárd forint áll rendelkezésre a tanárok illetményemelésére. A szakszervezetek szerint több tanár pontját azért húzták le, hogy lemaradjanak a kiemelkedő kategóriától - írja az economix.hu
A kormány döntött a pedagógusok teljesítményértékelés alapú illetményemelésének finanszírozásáról. A Magyar Közlönyben az jelent meg, hogy a célra 10,95 milliárd forint áll rendelkezésre.
A kormány célja, hogy 2025 és 2031 között a pedagógusok átlagbére elérje a diplomás átlagbér 80 százalékát. A közlönyben megjelent rendelet szerint a teljes munkaidőben foglalkoztatott pedagógusok havi illetményemelése átlagosan 20 ezer forint lehet, ahol az átlagos teljesítményt nyújtók legfeljebb havi 20 ezer forintot, a kiemelkedő teljesítményt nyújtók pedig legalább 20 ezer, legfeljebb 60 ezer forintot kaphatnak.
Kegyelem kettes
Ha átváltom a Pedagógus Teljesítményértékelési Rendszerben (TÉR) az iskolavezetés által adott 59 pontomat dolgozatíráskor adható osztályzatra, akkor a munkám kettest ér – írta Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke. Egy hosszas egyeztető megbeszélés eredményeként 70 pontra vagyis hármasra módosították az értékelését. Eközben az igen kritikus, kamasz diákjaitól kapott átlaga 4,3. A tanítványai tévednek, vagy a TÉR nem megfelelő – teszi fel a kérdést a pedagógus.
Úgy fogalmaz a TÉR-ben rendszerint az kap jó értékelést, aki határidőre adminisztrál, pontosan, ellenvetés nélkül teljesíti az utasításokat, megfelelően igazodik. A kreatív, kritikus, más szakmai felfogást képviselő pedagógusokat könnyen leértékelhetik. A szempontsort úgy alkották meg, hogy egy kategóriába több meghatározás tartozik, így bármikor, bárkitől levonhatóak pontok, bárki elmarasztalható. Egy igazgató véleménye szerint senki sem érhet el 100 pontot – írja Miklósi László.
A Népszava szerint azonban több tanár pontszámát a teljesítményértékelésen úgy húzták le, hogy ne kapjanak túl sokan pluszpénzt, sokan csak egy-két ponttal maradtak le a kiemelkedő kategóriától, ami a kormány által szánt keret korlátozottságára utal. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is hasonló visszajelzéseket kapott, és a belügyminiszter már kezdeményezte az értékelések felülvizsgálatát és az Oktatási Hivatal ellenőrző szerepének erősítését.
Forrás: economix.hu