A rendszerváltást követő évben, 1990-ben a Műegyetem falai között 72 fővel alakult újjá a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete, az MTSZSZ. Ebből az alkalomból 2025. május 8-án, Budapesten egy jubileumi rendezvény keretein belül került sor meghívott vendégeikkel és tagjaikkal közös visszaemlékezésre a megalakulás körülményeire, az elért eredményeikre és kitekintettek a jövő kihívásaira is.

Elütés, utoléréses balesetek, vázizomrendszeri megbetegedések, fertőzött szemét, éles üvegdarabok – csak néhány azok közül a munkahelyi ártalmak és veszélyek közül, amelynek a hulladékgazdálkodásban, azon belül is a hulladékgyűjtésben dolgozó több ezer hazai munkavállaló naponta ki van téve - hívta fel a figyelmet Király András, a HVDSZ2000 elnöke egy budapesti munkavédelmi konferencián.

Kemény hangú nyílt levélben bírálja Budapest Főváros Tulajdonosi Bizottsága módszerét és elhatárolódik a továbbiaktól a Fővárosi Közszolgáltatói és Közszolgálati Szervezetek Szövetsége. A FÖX korábban azt kérte, a munkavállalókat képviselő szervezetek vezetői hadd vegyenek részt a fővárosi tulajdonú cégek vezérigazgatói pályázatait elbíráló bizottságok munkájában, ám erre csak látszólag kaptak lehetőséget, érdemben továbbra sem veszik figyelembe  véleményüket. A FÖX leszögezi: ebben a cirkuszban nem vesznek részt.

Évközi nyugdíjemelést tart indokoltnak a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa, s ezt Orbán Viktor miniszterelnöknek is megírták.

A kilátástalanság, a drámai lakhatási válság a fő oka a fiatalok kivándorlásának – jelentette ki Zlati Róbert a majálisi megnyitó beszédében a szakszervezeti emlékkőnél.  A Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint az infláció és a megélhetési válság egyre nehezebb helyzetbe hozza az átlagbérből élő embereket. Az elnök kiemelte a szociális párbeszéd hiányát. Felidézte a kormány országszerte látható plakát-szlogenjét - „Ne hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek” –, amely régóta használt szakszervezeti üzenet, ám a hatalom most sajnos az Európai Unió – Brüsszel – elleni uszító hadjáratára kölcsönzött. A szakszervezetek a kormánynak üzenik: Ne döntsenek rólunk, nélkülünk!

Koszorúzással, zenés vonulással, délelőttől kora délutánig tartó kerekasztal beszélgetésekkel és gyerekfoglalkoztatóval várja az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben a Magyar Szakszervezeti Szövetség.

Húsz százalékkal emelkedett a halálos munkabalesetek száma, 2024-ben 75 ember vesztette életét, ami 13-mal több mint 2023-ban.  A legveszélyesebb ágazatok továbbra is az építőipar, raktározás, feldolgozóipar és a mezőgazdaság. Minél kisebb a cég, annál több a munkabaleset. A legtöbb halálos baleset – a teljes szám 62 százaléka – a 45-64 közötti munkavállalókat éri. Hatékony megelőzési tervre lenne szükség, ám a kormány ezen a téren rossz irányba tart – hívta fel a figyelmet az aggasztó helyzetre a munkahelyi balesetben megsérültek és elhunytak emléknapja alkalmából a Magyar Szakszervezeti Szövetség.

Lázad a teljes járművezetői szakma, a vasutasok után a BKV-sokat és a volánbuszosokat képviselő szakszervezet is megszólalt: nem tűrik tovább a járművezetők verbális vagy tettleges bántalmazását, amit az utasoktól naponta elszenvednek. A fővárosi közösségi közlekedési cégnél működő Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) már öt évvel ezelőtt kérte Pintér Sándor belügyminiszter hathatós közbenjárását a támadások visszaszorítására, s a tettesek súlyos megbüntetésére. Azóta sem történt semmi, miközben a különféle atrocitások egyre gyakoribbak és egyre durvábbak. A szakszervezet a vasutasokkal, volánbuszosokkal közös nagy figyelemfelkeltő demonstrációt fontolgat – írja közleményében az EKSZ.

Megelégelték a vasutasoknak a rendszeres bántalmazást, határozott jogi és erős rendőri védelmet követelnek az egyre durvább utastámadások ellen. A Vasutasok Szakszervezete levélben emlékezteti Lázár János minisztert: februárban megígérte, komolyan megvizsgálja a vasutasok hatékony védelmének a lehetőségét. A VSZ elvárja, hogy a jogalkotók kezdjenek komolyan foglalkozni az egyre veszélyesebb jelenség megállításával és megtorlásával. Ez utóbbihoz szükséges jogalkotási lehetőségre Tuzson Bence minisztert is emlékeztette a szakszervezet.

Nyugdíjrendszer reform kidolgozását és egy kerekasztal létrehozását sürgeti több nyugdíjas szervezet is elvárva, hogy a folyamatban a döntéshozók és az időseket képviselő szakértők is egyenrangú félként részt vehessenek – derült ki az „Időskori Szegénység Magyarországon” című konferencia záró nyilatkozatából. A nyugdíjas szervezetek már most készülnek olyan komplex javaslatrendszer összeállítására, amellyel csökkenteni lehetne az év végére kiszámíthatóan kialakuló nyugdíjas krízist.