A kilátástalanság, a drámai lakhatási válság a fő oka a fiatalok kivándorlásának – jelentette ki Zlati Róbert a majálisi megnyitó beszédében a szakszervezeti emlékkőnél. A Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint az infláció és a megélhetési válság egyre nehezebb helyzetbe hozza az átlagbérből élő embereket. Az elnök kiemelte a szociális párbeszéd hiányát. Felidézte a kormány országszerte látható plakát-szlogenjét - „Ne hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek” –, amely régóta használt szakszervezeti üzenet, ám a hatalom most sajnos az Európai Unió – Brüsszel – elleni uszító hadjáratára kölcsönzött. A szakszervezetek a kormánynak üzenik: Ne döntsenek rólunk, nélkülünk!
Hogyan várhatnak a szakszervezetek kitartást és bizalmat a még meglévő tagjaiktól, ha a miniszterelnöktől is azt a mintát látják és hallják, hogy még a legnagyobb biztonságot adó szervezetből, lásd az Európai Unióból is bármikor kiléphetünk: „Kilépünk az unióból abban a pillanatban, ha már nem éri meg” – kezdte majálisi nyitóbeszédét Zlati Róbert. A MASZSZ elnöke szerint ezek után nem csoda, hogy egyre több szakszervezeti tag is az alapján mérlegeli, maradjon-e a szervezetben, hogy mit kap a tagságáért cserében. Sokan azt gondolják, hogy a béremelés – például a három évre szóló –, a szociális juttatások, a munkahelyi biztonság olyan alapjog, amelyet szakszervezet nélkül is bármelyik munkahelyen megkapnának, mert az jár. Ez sajnos nem így van. Minden forintnyi béremelésért meg kell küzdeniük a szakszervezeteknek – jelentette ki az elnök.
Beszédében az elnök a miniszterelnök által belengetett EU-s kilépést végtelenül kockázatosnak tartja, hiszen – a szakszervezetek szerint is – a magyarok az Európai Uniónak köszönhetik a szabad munkavállalást, a munkajogi védelmet és a munkavédelmi szabályok erősödését, a szociális jogok kiterjesztését külföldön is. Azaz nincs kétsebességes állampolgárság, ugyanolyan jogok illetik meg a magyar munkavállalókat külföldön, mint a helyieket – szögezte le hozzátéve, hogy ”persze az EU-ban sem minden tökéletes”. Hangsúlyozta: az unióban megszerzett jogok a szakszervezetek érdemei is.
A három tematikára - a lakhatási válság és fiatalok helyzete, az infláció és a megélhetési válság, valamint a zöld átmenet a gazdaságban – olyan mindennapi problémák, amelyekre a kormánynak a szakszervezetekkel együttműködve kellene megoldást kínálni. Hangsúlyozta, a fiatalokat nagyrészt a hazai lakhatási és megélhetési válság kényszeríti külföldre, hiszen itthon az egekbe szöktek az ingatlanárak, s a minőségi albérletek is felemésztik egy kezdő fiatal keresetét, miközben stabil, jól fizető munkahelyekben sem bízhat. Saját ingatlanra egy átlag fizetésből élő fiatalembernek évtizedekig esélye sincs, ezért aki csak teheti külföldön keres megélhetést.
De nemcsak a fiatalok helyzete nehéz, hiszen az infláció és az egyre súlyosabb megélhetési válság átlagfizetésből élő embert utolért és egyre rosszabb körülmények közé szorítja. Igaz – mondta az elnök – nőttek a bérek, de nem tudták követni az árak növekedését. Az alacsony jövedelmű rétegek helyzete érezhetően romlott, s látványosan nőtt a társadalmi egyenlőtlenség. Ezt lenne hivatott kezelni például a hároméves minimálbér megállapodás, a minimálbér irányelv hazai átültetése. Az irányelv jövője az európai unió bírósága előtt fog eldőlni. A hároméves minimálbér megállapodás jövője pedig a „repülőrajtot” vett magyar gazdaság eredményeinek ismeretében fog alakulni – szögezte le Zlati Róbert.
A gazdaságban lezajló zöld átmenetről megjegyezte: számunkra az a legfontosabb, hogy igazságos legyen. Úgy kell átállni egy fenntartható modellre, hogy közben figyelembe kell venni a társadalmi szempontokat, azaz nem mélyülhetnek el a területi egyenlőtlenségek, meg kell oldani az átképzést, új munkahelyeket kell létrehozni. Egyszerre kell kezelni a gazdasági és szociális szempontokat.
A szakszervezeteknek ezekben a témákban – is – fontos szerepük kell legyen, ehhez azonban a kormánnyal való rendszeres és érdemi párbeszédre lenne szükség.
Ne döntsenek rólunk, nélkülünk! – buzdította a majálisi hallgatóságot Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke.