Erőszak. Egy kifejezés, amit manapság egyre többet használunk. Használjuk, de vajon mit értünk alatta? Jól értjük-e? És amennyiben jól értjük, a környezetünk is ugyanúgy érti? Nem tartják-e csupán túlzott érzékenységnek?

És ez csak néhány kérdés, ami az elsőre eszébe jut az ember lányának az ERŐSZAK kifejezésről. De egy biztos: a munkahelyen, a munkavégzés közben bekövetkező erőszak, nem kötelező „része” a munkavállaló fizetésének.

Általában: munkahelyi zaklatásnak nevezzük, a munkatársak viszonyát megrontó, a munkahelyi légkört megmérgező, nem szakmai alapon nyugvó, és többnyire nem racionális okokból eredeztethető ellenségeskedést.

Európában és hazánkban is, minden negyedik nő volt, vagy lehet erőszak áldozata. A nők elleni erőszak különböző formákat ölt, s jelen van minden országban és társadalmi rétegben.

Magyarországon semmilyen jogszabály nem ösztönzi a hazai foglalkoztatókat a munkahelyi erőszak és zaklatás kiküszöbölésére. Ez a szomorú és szégyenletes valóság is akadálya, hogy az erőszak eltűnjön a munkahelyek világából.

Ennek meg kell változnia. A vállalatoknak egyértelmű nyilatkozatot kell tenniük, hogy nem tűrik a munkahelyi zaklatást és erőszakot.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség Női Tagozata megerősíti, hogy szükség van egy, Európában már rég kötelező érvényű eszközre, a nők elleni, nemi alapú erőszakkal szembeni védelem érdekében, a munkahelyeken.

Az Európai szociális partnerek, 2007-ben aláírtak egy keret-megállapodást a munkahelyi zaklatás kezeléséről. Amely leszögezi:

„A megállapodás célja a munkahelyi zaklatásból, szexuális zaklatásból és fizikai erőszakból származó problémák elkerülése és szükség esetén kezelése. Elítéli a zaklatás és erőszak minden formáját, és megerősíti, hogy a munkáltatónak kötelessége megvédeni munkavállalóit ezektől a veszélyektől.”

Magyarországon a keret-megállapodás nem lett a szociális partnerség keretében kitárgyalva és beillesztve a hazai jogrendszerbe, sem akkor, és az óta sem.

A hazai munkahelyi viszonyok ismeretében ez elfogadhatatlan!

A mai napon kezdeményezzük, hogy a szociális partnerek végre tűzzék napirendre, a Kormány viszont tegyen azért, hogy a munkahelyek a keret-megállapodás szellemében erőszakmentesek legyenek.

Magyar Szakszervezeti Szövetség Női Tagozat