Megdöbbent a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az Alkotmánybíróság gyorsaságán: bár a testületnek 30 napja volt a népszavazási kérdések hitelesítése miatt beadott alkotmányjogi panasz elbírálására, néhány nap alatt döntött, megsemmisítve a Kúria két népszavazási kérdést hitelesítő döntését. Ezáltal az AB megsemmisítette magát a népszavazási kezdeményezést is, amit a Pedagógusok Szakszervezete sajnálattal vesz tudomásul. A PSZ szakértőkkel konzultál, hogy nemzetközi jogi fórumokhoz fordulhat-e.

A PSZ azon is megdöbbent, hogy az Alkotmánybíróság szintén kiskorúnak tekinti az állampolgárokat, már csak azért is, mert az alkotmánybírák lényegében ugyanazt az érvelést fogadták el, mint a Nemzeti Választási Bizottság tagjai. Vagyis szerintük az állampolgárok kellő szakmai ismeretek nélkül nem tudnak dönteni az alábbi két kérdésben:

• csökkenjen a diákok óraszáma heti hárommal,
  • a hátrányos helyzetű tanulók ne ugyanazt a tantervet tanulják, mint az elitiskolák diákjai.

Ugyanis a Kúria által hitelesített két népszavazási kérdés erről szólt volna.

A PSZ megértette az üzenetet: a kormány fél attól, hogy az állampolgárok „valódi” népszavazáson mondjanak véleményt az oktatásról.

Pedig nem a diákok, az ország jövője a tét?

Sajnos ezt az igen egyszerű kérdést a kormány tagjai nem értik.

Budapest, 2022. július 20.

Pedagógusok Szakszervezete