„A világjárvány rávilágított arra, hogy máig sérülékenyek a dolgozók jogai, minden nap dolgoznunk kell azon, hogy a kivívott eredményeket megtartsuk” – mondta Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke május elseje alkalmából. Hozzátette: mivel idén nem tudjuk a megszokott módon ünnepelni a munkavállalók szolidaritási napját, ezért majális helyett digitális cselekvésre buzdítjuk a dolgozókat. A LIGA Szakszervezetek azt kéri, hogy az Együtt erősebbek vagyunk kampányuk induló filmjeinek terjesztésével fejezzük ki támogatásunkat és szolidaritásunkat a több mint 130 éves szakszervezeti mozgalmak és vívmányaik iránt.  

 A munka ünnepének története egészen 1886. május 1-ig nyúlik vissza, amikor a chicagói munkások szakszervezetei sztrájkba kezdtek a 8 órás munkaidőért. Az elmúlt 134 évben a mozgalmak hatására bővültek a munkások jogai és lehetőségei, a szakszervezetek máig fontos szerepet töltenek be a munkavállalók érdekeinek képviseletében.

Törekvésük a bérek reálértékének megőrzése és folyamatos növelése, a dolgozói szegénység megszüntetése, a munkavállalók számára a tisztességes és méltó életfeltételek biztosítása. A szakszervezetek képviselik a dolgozókat a munkáltatóval folytatott tárgyalásokon (bértárgyalás, kollektív szerződés stb.), igény esetén munkajogi segítséget, tanácsadást, perképviseletet nyújtanak a szakszervezeti tagoknak. Folyamatosan konzultálnak a munkáltatókkal a munkavállalók gazdasági, szociális érdekeit érintő kérdésekben, ezért a munkáltató pénzügyi, piaci helyzetéről, a jövőre vonatkozó várakozásaikról is rendelkeznek információkkal, amelyeket a munkavállalók korrekt tájékoztatására tudnak felhasználni. Rendszeresen javaslatokat dolgoznak ki és nyújtanak be a kormány elé.

Ahol van szakszervezet, dolgozói összefogás, ott magasabbak a jövedelmi szintek és „fehérebbek” a munkahelyek is, vagyis kisebb a zsebbe fizetett, az adórendszert kikerülő bérelemek szerepe. A szakszervezeti tagoknak jobbak a pozícióik, mint a teljes lakosságnak. A nem szakszervezeti tagok éves jövedelme havi átlagban bruttó 217 ezer forint, míg a szakszervezeti tagoké 324 ezer forint körül alakul. Fontos megérteni, hogy összefogással, közösen nagyobb az esély arra, hogy eredményeket érjünk el, mint egyenként” – mondta Mészáros Melinda a LIGA Szakszervezetek elnöke.

Azért, hogy a szakszervezetek munkáját szélesebb réteg is megismerje, a LIGA Szakszervezetek Együtt erősebbek vagyunk címmel ismeretterjesztő kampányt indít a munka ünnepén. Az oktató, animációs kisfilmek első részei rávilágítanak arra, hogy milyen előnnyel jár, ha működik egy munkahelyen szakszervezet, és miért hasznos szakszervezeti taggá válni. 

„A világjárvány felhívta a figyelmet arra, hogy azokat a jogokat, melyeket alapnak gondolunk, - mint a 8 órás munkaidő, a túlórapénz, az elért juttatások – bármikor elvehetik tőlünk. A koronavírusra hivatkozva majdnem mindenhol sérültek a dolgozók jogai, a váratlan helyzet megmutatta, hogy a kivívott szakszervezeti eredményeket nem elég csak megszerezni, azokat meg is kell tartani. Szeretnénk, ha a munkavállalók jobban ismernék azt a munkát, amelyet a szakszervezetek az ő érdekükben végeznek és felismernék, hogy együtt erősebbek vagyunk. Ezért is indítottuk el ezt a kampányt” – mondta Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke.     

A LIGA Szakszervezetek kéri, hogy idén majális helyett az Együtt erősebbek vagyunk kampányhoz készült kisfilmek terjesztésével, egymás segítésével ünnepeljék a dolgozók a munka ünnepét. Ezzel is kifejezve támogatásukat és szolidaritásukat a több mint 130 éves szakszervezeti mozgalmak és vívmányaik iránt. 

A sorozat első két animációs filmje itt érhető el:

  1. Ha válság van, elvehetik a jogaimat? https://www.youtube.com/watch?v=Gu7kbwey9PY

https://www.facebook.com/LIGASzakszervezetek/posts/2933386826738690

  1. Miért kell a szakszervezet?

https://www.youtube.com/watch?v=geJRioBWkSw