A mai napig szedi áldozatait az influenza vírus, amely a statisztikák szerint évente akár 500 ezer ember életébe is kerül. Az influenza évente visszatérő, tömeges megbetegedéseket okozó járvány.
Azok a vállalkozások, amelyek e járványos időszakokban is „jelenléti bónusszal" ösztönzik, sőt -az alacsony bérű munkahelyeken- késztetik munkavállalóikat arra, hogy betegen munkába járjanak, maguk is elősegítik a járvány terjedését és elhúzódását.
Szakszervezetünk fenti álláspontját erősítik meg azok a megkérdezett munkahigiénés és foglalkozás egészségügyi szakorvosok, akik ugyancsak az egészséget veszélyeztető, káros gyakorlatnak tartják a jelenléthez kötött javadalmazás alkalmazását.
Egyértelműen káros ez a gyakorlat, különösen olyan időszakban, amikor a meghűléses, influenzás megbetegedések több hónapos szezonja visszatérően jelentkezik.
A vírus a fertőzött személy váladékaival terjed köhögés, tüsszentés, beszéd vagy légzés útján úgy, hogy a másik személy közvetlenül érintkezik ezekkel a részecskékkel, vagy olyan felülettel érintkezik, melyet korábban a beteg is érintett. A vírus belégzéssel is terjed.
Ilyenkor a betegen történő munkába járás megfertőz másokat is és egyúttal az érintett dolgozó betegségének súlyosbodását idézi elő, mivel az alábbi szövődmények alakulhatnak ki:
tüdőgyulladás, hörghurut, középfülgyulladás, orrmelléküreg gyulladás, elhúzódó lábadozás, szívizom gyulladás, agyvelőgyulladás, agyhártyagyulladás.
A KDFSZ felszólítja a munkáltatókat, hogy általában is, de különösen a járványos időszakokban, hagyjanak fel a jelenléti bónuszok alkalmazásával és tartsák fontosnak a munkavállalók egészségét, ösztönözzék őket arra, hogy ha betegek akkor azonnal forduljanak orvoshoz, maradjanak otthon a gyors gyógyulás érdekében és azért, hogy ne fertőzzenek meg másokat is.
A jelenléti bónusz alkalmazása nem csak a kereskedelemre jellemző, ezért kérünk minden szakszervezetet, ahol hasonló gyakorlat került bevezetésre emeljék fel hangjukat a jelenséggel szemben, és követeljék ennek a megszüntetését.
KDFSZ vezetősége