Körbejártuk a GDPR-es környezetet és a szakszervezetek külön bejelentés nélkül is gyűjthetnek érdekérvényesítés miatt aláírásokat, úgy mint korábban, és abban a formában, ahogy most azt tenni kívánjuk. Ezért mindenkit kérünk, hogy saját szervezetén belül indítsa el az aláírásgyűjtést és lehetőleg terjessze ki minél szélesebb körben (pl. más szervezeteket is bevonva)!

Tisztelt Tagszakszervezetek!

Mellékletből letölthető az aláírásgyűjtő ív, amely a végleges.

A bal felső sarokban minden aláírást gyűjtő szakszervezet legyen szíves beírni a nevét.

Az aláírásgyűjtés végső határideje: 2018. október 30.

Az összegyűlt aláírásokról október 16-án szeretnénk egy összesítést készíteni, ezért kérem október 15-ig mindenki küldjön részeredményeket, hogy addig az időpontig hány aláírást sikerült összegyűjteni. A végleges számot, hogy az aláírást gyűjtő szakszervezet/ek hány darab aláírást gyűjtött/ek október 31-ig kérjük megküldeni az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre. Ezt követően a Varga Mihály Baráti Körrel együtt az összesítést megtesszük, és közzéteszem a számokat. Az aláírásgyűjtő ívet minden szakszervezet maga tárolja és rendelkezik felette (megőrzés, vagy megsemmisítés).

Témában jártas jogász álláspontja az aláírásgyűjtésről az, hogy a jelen aláírásgyűjtésünk nem bejelentés köteles. Az alábbiakban olvasható levelezésünk egy magyarázó részlete:

„Ha megnyitod az általad nekem megküldött TASZ linket, s azon belül pedig a "programot kell letöltenie" linket, akkor az alábbi weboldalra fogsz eljutni: http://naih.hu/bejelentkezes.html

Ez a weboldal az adatvédelmi hatóság KORÁBBI bejelentkezési weboldala, a weboldal saját maga is leírja, hogy "Jelenleg az adatkezelők kötelezettsége, hogy az adatkezelés megkezdése előtt bejelentsék tevékenységüket a Hatóság felé, ennek hiányában nem kezdhető meg az adatkezelés. Azonban a 2018. május 25. napjától az Európai Unió valamennyi tagállamában alkalmazandó általános adatvédelmi rendelet (GDPR) alapjaiban megváltoztatja az adatvédelmi nyilvántartásra vonatkozó szabályozást... Az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) nem tartalmaz az Irányelv, illetve az Infotv. szabályozásához hasonló, a tagállami hatóságok által vezetendő országos adatvédelmi nyilvántartásra vonatkozó szabályozást, tehát a nyilvántartásba történő bejelentési kötelezettség 2018. május 25. napjától MEGSZŰNIK."

Valójában nemcsak az adatvédelmi nyilvántartásba való bejelentkezés szűnt meg, hanem maga az egész adatvédelmi nyilvántartás. Erről az adatvédelmi hatóság egy külön tájékoztatót is közzétett a honlapján.

A NAIH-hoz most már csak két esetben kell bejelentést tenni, mégpedig az adatvédelmi tisztviselőket kell bejelenteni és az adatvédelmi incidenseket. Mást nem. Láthatod magad is, hogy a GDPR nemhogy nem nehezítette, hanem ebben a tekintetben kifejezetten könnyítette az adatkezelők életét (rámutatok azonban arra is, hogy a szakszervezetek a korábbi szabályozás alapján sem voltak kötelesek adatkezelőként bejelentkezni a NAIH-hoz).

Megjegyzem továbbá, hogy az adatvédelmi tisztviselő választása csak akkor kötelező, ha azt a GDPR írja elő (kevés ilyen eset van) vagy valamelyik magyar jogszabály. Ha ilyen előírás hatálya alá nem estek, akkor nem kell adatvédelmi tisztviselőt választani, s akkor eleve nincs mit bejelenteni.

Megjegyzem végül, hogy aláírásgyűjtés esetén vizsgálni kell, hogy az országos vagy helyi népszavazási kezdeményezésnek minősül-e, mert ha igen, akkor azt az erre vonatkozó jogszabályok szerint kell lebonyolítani. Ha viszont csak azért gyűjtötök aláírást, hogy azt a munkáltatónak átadjátok egy konkrét szakszervezeti akció keretében, akkor ilyenről nyilvánvalóan nincs szó.”

Jó munkát kívánok az aláírásgyűjtéshez!

EGYÜTT ERŐSEBBEK VAGYUNK

dr. Szilágyi József