A Közlekedési Munkástanácsok Szövetsége (KMSZ) elfogadhatatlannak tartja a cafetéria-rendszer jelenlegi átszabását. Különösképpen elszomorítónak tartják, hogy mindennemű egyeztetés nélkül fogadták el. A Szövetség szerint az intézkedés elsősorban az alsóbb bérezésű rétegeket sújtja, mivel az általuk választott cafeteria-elemek adómentesek, vagy kedvezményes adózásúak és népszerűek.

Ilyen a mobilitást elősegítő lakhatási támogatás, az Erzsébet-utalvány, az iskolakezdési támogatás, a lakáshitel törlesztésének elősegítése. A SZÉP-kártya három zsebe a munkavállalók körében nem tartozott a top cafetéria-elemek közé. Ha csak a vendéglátás, a wellness és a szabadidős programok, mint SZÉP-kártya zsebek maradnak, a cafeteria a munkahelyeken teljesen háttérbe szorul.

A Szövetség feltétlenül szükségesnek tartja a munkavállalók képviselőivel való mielőbbi érdemi egyeztetést, mert a cafetéria társadalompolitikai szerepe megkerülhetetlen.

2017 előtt éveken át nem beszélhettünk bérfejlesztésről, bérkompenzáció volt, ezért kapott nagy hangsúlyt a cafeteria. A munkáltatók a bérnél jóval kedvezőbb feltételek mellett tudtak jövedelemnövelést biztosítani.

A Szövetség felhívja a döntéshozók figyelmét, hogy tavaly és az idén is 2 Mrd Ft megmaradt a SZÉP-kártyán. A KMSZ szerint ilyen meghatározó szerep mellett még tekintélyesebb összeg marad felhasználatlan. Ez nem lehet célja a kormánynak – hangsúlyozza a Szövetség.

A várható munkavállalói elégedetlenség csillapítása érdekében felszólítja a kormányt, hogy tartson a rendszerben még cafetéria-elemeket, vagy bővítse ki a SZÉP-kártya felhasználásának körét.

Mindenesetre a Közlekedési Munkástanácsok Szövetsége azt tanácsolja a tagszervezeteinek, hogy kezdeményezzenek tárgyalásokat a munkáltatókkal a cafetéria keret felhasználásáról. A KMSZ az alapbéresítést támogatja, annak tudatában, ha mindez költségsemleges módon történik, sokat veszítenek a munkavállalók.

Budapest, 2018. július 25.

Varga Tibor                                        Horváth László

elnök                                                       alelnök