A hároméves bérmegállapodás 2019. évre szóló 5%-os tételének újratárgyalását szorgalmazta a napokban megtartott közgyűlésén a Közlekedési Munkástanácsok Szövetsége (KMSZ).
A Szövetség hangsúlyozta, hogy a 2017. és a 2018. évre szóló kétszámjegyű keresetfejlesztés javította a munkavállalói hangulatot, ám aláhúzták, hogy a 2019. évre tervezett 5% komoly elégedetlenségi hullámot gerjesztene. Ezért, annak ellenére, hogy érvényben van a hároméves bérmegállapodás, mielőbbi tárgyalásokat sürgetnek a jövő évi bérfejlesztésről.
Ugyancsak határozott véleményt fogalmazott meg a közgyűlés a korkedvezmény kérdésében. Hangsúlyozták, tisztában vannak azzal, hogy a korábbi rendszer már nem támasztható fel, ám „megszűntetve-megőrizve” módon a régi és egy új munkaanyag szintéziséből kellene összeállítani egy viszonylag elfogadható változatot. Ennek érdekében felhívják a szakszervezeti konföderációk figyelmét, hogy mielőbb kezdeményezzenek érdemi tárgyalásokat kormányzati tényezőkkel.
A Szövetség a Munka Törvénykönyve (MT) kapcsán is javasol módosításokat. Nagy ívű változásokban nem reménykednek, ám egy-két témában tárgyalást igényelnének. Ilyen például a munkaközi szünet, ami az állami cégeknél 2012 óta nem része a munkaidőnek. A közszférában és a versenyszférában ez a tétel az MT alapján helyi szintű egyeztetés tárgya lehet. A többségi tulajdonú állami társaságoknál az MT szabályozása kötelező érvényű. A Szövetség indítványozza, hogy az MT helyezze vissza a helyi szintű döntési kompetencia körébe a munkaközi szünet kérdését.
Felvetődött, hogy egyes városokban az autóbuszvezetőknek a kritikus munkaerőhiány miatt olyan nagyságú túlóramennyisége halmozódik fel, hogy meghaladhatja az MT-ben engedélyezett mértéket. A témában a KMSZ sürgős intézkedést vár a döntéshozóktól.
Voltak szervezetek, amelyek kifogásolták, hogy nem kapnak meghívást a különböző régiós szintű egyeztetésekre. Elhangzott, hogy ugyan nem reprezentatív szervezetek, ezért aláírási jogosultságuk nincs, ám az MT szerint is részvételi jogok illetik meg. A témában a KMSZ jogi segítséget kért.
Szó esett az ingyenes jogsegélyszolgálatot biztosító Jogpontok hálózat működéséről. A testület megállapította a hálózat léte pozitív, ám hatékonyabb propagandát igényelne.
A közgyűlés hangsúlyozta a kommunikáció megnövekedett szerepét a szakszervezeti munkában. Ezért arra biztatják a szakszervezeti tagságot, hogy látogassák az egyre színvonalasabb munkástanácsi honlapot, és fogalmazzák meg véleményüket.
Budapest, 2018. május 31.
Varga Tibor elnök
Horváth László alelnök