Béremeléssel, szolgálati szállással és gyakornoki programmal küzdenek a munkaerőért a Balaton-parti szállodák és éttermek. Van, ahol a garantált bérminimum másfélszeresét kínálják – olvasható a Világgazdaságban.

Erős szezonra számítanak a Balaton-parti vendéglátóegységek: ha az időjárás nem szól közbe, és száraz, meleg lesz a nyár, reális cél a 8-10 százalékos forgalomnövekedés is – mondta a Világgazdaságnak a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke. Könnyid László ugyanakkor elismerte, továbbra is komoly nehézségeket okoz a munkaerőhiány: a szakképzett dolgozók közül főként szakácsokat és felszolgálókat nehéz találni, de a konyhai kisegítő mosogatók, takarítók sem tolakodnak az állásokért. Az MSZÉSZ első embere üdvözli a béremelést, de a magyar tengernél nem a 25 százalékkal bruttó 161 ezer forintra emelt garantált bérminimum az irányadó. Mint mondta, ennél 20–50 százalékkal is többet lehet keresni a balatoni éttermekben és szállodákban.

A munkaadók a béremelés mellett személyzeti szállással igyekeznek motiválni az új dolgozókat, így tudják magukhoz csábítani az ország északi vagy keleti részéről érkezőket is. Ezen kívül egyre hangsúlyosabbá válhatnak a gyakornoki programok, a vendéglátóhelyek próbálják szakmai mentorálással megtartani a fiatal szakmunkásokat, hogy náluk szerezzék meg a szükséges tapasztalatot, tudást, s ne vegyék az irányt rögtön az első hívásra Ausztria vagy Németország felé. A szövetség elnöke szerint az északi és a déli parton is egyre nő az igény a hekk-, a hamburger- és a lángosbüfék mellett a minőségi éttermekre. Kiemelte, nem a fine diningről, a csúcsgasztronómiáról van szó, csupán modern, hazai alapanyagokból készült ételekre és igényes környezetre vágynak a vendégek.

A szezonális balatoni állások legfeljebb féléves határozott idejű szerződést jelentenek, de ezzel a kezükben a dolgozók nem tudnak előre tervezni, még csak nem is hitelképesek – hívta fel lapunk figyelmét Bóka István, a Balatoni Fejlesztési Tanács elnöke, Balatonfüred polgármestere. Szerinte előremutató lenne a tizenkét hónapos munkahelyek elterjedése, erre az egész évben nyitva tartó, konferenciateremmel és wellnessrészleggel is rendelkező szállodák mellett leginkább a kiállítóhelyeken, illetve turisztikai attrakcióknál nyílhat lehetőség.

A vendéglátóhelyek árpolitikájában nem lesz drámai változás, a verseny miatt legfeljebb néhány százalékos drágulásra lehet számítani. Ugyanakkor az üzemeltetőknek ki kell gazdálkodniuk valahogy a béremelés többletterhét. A városvezető úgy látja, a Balatonnál az ingatlanok felértékelődése is problémát jelent. Mivel az eladási és a kiadási árak is az egekbe szöktek a tó partján, nehézkes a dolgozók odatelepítése. Bóka előrebocsátotta: a munkáltatóknak, az önkormányzatoknak és az államnak érdemes volna együtt gondolkodnia egy munkavállalói mobilitást segítő bérleti konstrukció kialakításán.

Forrás: Világgazdaság

Bill Barry, a mun­ka­he­lyi szak­szer­ve­ze­ti tiszt­ség­vi­se­lők­nek szó­ló új könyv a­me­ri­ka­i szer­ző­je 2017. má­jus má­so­dik fe­lé­ben könyv­be­mu­ta­tó­kat tart Bu­da­pes­ten, Szom­bat­he­lyen, Kecs­ke­mé­ten és Mis­kol­con.