Kevés az asztalos, a faipari mérnök és a technikus, a bútoripari vállalkozások és a kisebb műhelyek is gyakran munkaerőhiánnyal küzdenek. Szakemberek állítják: a fiatalok egy része külföldön próbál elhelyezkedni, de olyanok is vannak, akik az átképzés után másik ágazatban keresnek állást – írja a sonline.hu.

– Őszig nálunk is munkaerőhiány volt – mondta érdeklődésünkre Dévai Tibor, a kaposvári Lamello Kft. ügyvezető igazgatója. – Két asztalost és három betanított munkást vettünk fel, ám két mérnököt már most is alkalmazni tudnék. Feltéve, ha lenne jelentkező. Szerintem manapság elég macerás feladat új, jól képzett, megfelelő tapasztalattal rendelkező szakmunkást találni. Térségünkben is kevés az asztalos, esetenként betanított munkás is alig jelentkezik az álláshirdetésre.

A 23 éve alapított, évente közel 1,1 milliárd forint forgalmú bútoripari cég pillanatnyilag 95 dolgozót foglalkoztat. A cégvezető megjegyezte: lehetőségeikhez képest igyekeznek megfelelő körülményeket biztosítani a munkásoknak, a kereset is magasabb a somogyi átlagnál. Nyilván a fizetést tovább lehetne emelni, ehhez azonban megfelelő anyagi háttérre van szükség. Dévai Tibor a gondokra utalva elmondta: a fiatalok egy része eleve a külföldi állástól remél sikert, akiknek lehetőségük nyílik, azok rendszerint osztrák vagy német vállalkozásoknál keresnek munkát. Így az asztalosok, a targoncások és a kárpitosokon kívül a gyártás-előkészítőkből is jóval kevesebb van egyes térségekben, mint amennyire szükség volna.
– S az utóbbi időben felerősödött a folyamat, miszerint bizonyos ipari társaságok elcsábítják kollégák egy részét, például a CNC-s szakmunkásokat – mondta. – Ez valahol érthető, hiszen gépiparban is egyre komolyabb méreteket ölt a munkaerőhiány, ugyanakkor ezek a lépések kiszámíthatatlan szituációt eredményeznek a mi területünkön.

Dévai Tibor állítja: az érdemi ágazati fizetésemelésen túl szükség van a szakma presztizsének erősítésére. Ha nem következik be fordulat, akkor újabb adatok, felmérések tanúskodnak majd a súlyosbodó gondokról. A kaposvári cégnél amúgy könnyen előfordulhat, hogy a közeljövőben égetően szükség lesz újabb munkásokra, de már most kétséges, hogy miként növelik a csapat létszámát. A cégvezetőtől tudjuk: a bútorok, szekrények, asztalok és egyéb berendezések több mint 90 százalékát Németországba szállították, ám az idén közel 20 százalékkal csökkent a kivitel. A német piac gyengélkedését a növekvő osztrák megrendelések ellensúlyozták, s úgy tűnik, hamarosan a brit piacra is betörnek. Kapcsolatban állnak egy angol kereskedelmi társasággal, amely több száz áruháznak szállít bútort. Ha az ősszel összejön az üzlet, akkor első körben minimum egymillió eurós bevételt hoz a kaposvári vállalkozásnak, s bő egy év múlva hasonló forgalomnövekedéssel számolhatnak.
– Feltéve, ha rendelkezésre áll a megfelelő csapat – mondta a cégvezető. – Kiszámoltuk: az eredményes brit üzlet egy-két hónapon belül minimum 10-15 új szakember felvételét tenné szükségessé. Ezen kívül további lépéseket teszünk a termelékenység javítására is, most egy új vállalatirányítási rendszer bevezetése zajlik nálunk.

Székelyfi József kaposfői asztalos és faárukészítő, aki egyben a iparosokat tömörítő Iposz kaposvári elnöke amondó: a növekvő munkaerőhiány könnyen lelombozhatja a vállalkozók hangulatát. Szerinte a tendenciára érdemes figyelni, hiszen ezek jelzik igazán a problémát.
– Szemernyi kétségünk se legyen, a foglalkoztatással kapcsolatos szakmai kérdések sok izgalmat tartogatnak még – emelte ki, hozzátéve, hogy megyénkben a családi- és kisvállalkozások jelentős része nyomasztó anyagi körülmények között igyekszik pályán maradni. A tőkehiány, az elmaradt fejlesztéseken kívül csak szaporítja a gondokat a munkaerőhiány. Bár a 2-3 fős mini cégek zöme képtelen jóval az átlagbér felett fizetni, ám nekik is szükség van tapasztalt, kiválóan felkészült alkalmazottakra.
– Ha ezt a gondot képtelenek orvosolni a vállalkozók, főhet a fejük – hangsúlyozta. – A megmaradás a tét, hiszen hiába kapnak megrendelést, ha nincs hozzá elég alkalmazott.

Forrás: sonline.hu