Azt hihetnénk, hogy az évek előrehaladásával és a világ gazdasági fejlődésével párhuzamosan egyre jobban alakul a nemek közötti egyenlőtlenség ellen vívott küzdelem szénája. Pedig nem, a világ csak minimálisat fejlődött a nők helyzetének javításában, még mindig vannak például olyan területek, mint a politikai hatalmi pozíciók, ahol a nők részvétele elenyésző. A magyar helyzet is aggasztó, a vizsgált 145 ország között csupán a 99. helyet tudtuk megszerezni az átfogó index alapján, mellyel jóval többen vannak előttünk, mint utánunk a listán. A bérek közötti egyenlőtlenség pedig egyenesen siralmas hazánkban: olyan hátul vagyunk a sorban, hogy jobb rá sem nézni – olvasható a Portfolio oldalán.
A World Economic Forum férfiak és nők közötti egyenlőtlenségeket mérő Global Gender Gap Indexe 145 országot ölel fel és négy alapkategóriára épül, illetve ezeken belül vizsgálódik:
Gazdasági részvétel és lehetőség
Oktatásban való részvétel
Egészség és várható élettartam
Politikai hatalom
Siralmas a magyar helyzet
Egy ország sincs még a világon, amely teljesen eltörölte volna a nemek közötti egyenlőtlenséget, de az öt északi ország közül négy és Írország is már több mint 80%-át megoldotta a problémának. A legmagasabb értéket Izland tudta felmutatni több mint 88%-kal, emellett a szomszédjaink közül Szlovénia is előkelő helyet kaparintott meg 78,4%-kal. Ehhez képest a magyar helyzet aggasztó: a vizsgált 145 ország között mi csupán a 99. helyet tudtuk megszerezni 67,2%-kal, ezzel jóval többen vannak előttünk, mint utánunk a listán. A legrosszabb helyezést pedig Jemen érte el, itt csupán 48%-on áll az egyenlőtlenségek elleni harc.
Az alindexek szerinti rangsor néhol már jobban mutat, az oktatásban való részvételnél például 25 országnak sikerült egyenlő bánásmódot felmutatnia, igaz, számosságában ez ugyanannyi, mint a tavalyi és az azelőtti felmérésben. Egészség és várható élettartam oldaláról tavalyhoz képest öttel több, 40 ország tudott egyenlő feltételeket biztosítani a nőknek és férfiaknak, miközben Mali, Albánia, India és Kína végzett a legutolsó helyeken.
Régiós rangsor: Észak-Amerika teljesített a legjobban
A vizsgált régiók közül Észak-Amerika teljesített átlagban a legjobban, itt az USA és Kanada is nagyjából hasonló pontot ért el. Ezt követően Európa és Közép-Ázsia lett még dobogós, bár az itteni országok értékei között jelentős szóródások vannak. A latin-amerikai és karibi országok átlagban már 70%-át tudták megoldani a nemek közötti egyenlőtlenségeknek. A legrosszabb teljesítményt Közép-Kelet- és Észak-Afrika országai produkálták. Európán és Közép-Ázsián belül Izland, Norvégia és Finnország szerezte a legjobb pontszámokat, a legrosszabb helyeken pedig Törökország, Örményország és Málta szerepel.
Gazdag és szegény országok között is van különbség
Az sem mindegy persze, hogy milyen jövedelmi helyzettel bír egy ország, általánosságban ugyanis elmondható, hogy a magasabb jövedelmi csoportba tartozó társadalmak jobbak a nemek közötti egyenlőtlenségek leküzdésében is. Az alacsonyabb jövedelmű országok között főként Afrika országai szerepeltetik magukat, itt az index értékei 58% és 79,4% között szóródnak. Az alsó-közép jövedelműeknél 48,4%-79%, míg a felső-közép jövedelmű országoknál 58%-76% között szóródnak az indexértékek. A magas jövedelmű országok között vannak számosságukat tekintve a legtöbben, az itteni országok értékei 60,4% és 88,0% között szóródnak, ebben Magyarország 67,2%-os értéke is benne van.
Hasonló tendenciát mutat a GDP és az index közötti kapcsolat is. Az alábbi ábrán is látszik, hogy a magasabb egy főre eső GDP-vel rendelkező országok többnyire jobban szerepelnek a nemek közötti egyenlőség megteremtésében is, mint a szegényebb országok:
Nehezen megy a szekér
Tíz év alatt nem sokat haladtak a nemek közötti egyenlőtlenségek leküzdésében a világ országai. A felmérés szerint 2006 óta csupán 4%-kal sikerült csökkenteni a fennálló különbségeket, és ezzel is csak 68%-on áll a világ. A legtöbbet a politikai és magasabb beosztású pozíciók nők általi betöltésében fejlődött a világ, függetlenül azonban a 9%-os felzárkózástól, még mindig 23%-on vannak a vizsgált országok. A legkevesebbet a teljes egyenlőség eléréséhez az egészségügyben és egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésben kell tenniük a nemzeteknek, itt már csak 2% hiányzik a 100%-hoz, igaz, az elmúlt 10 év során 1%-kal visszaesett az alindex értéke.
Régiós szinten a legközelebb Észak-Amerika áll a 100%-hoz, ezt követi Európa és Közép-Ázsia, valamint Latin-Amerika és a karibi országok.
Munkaerőpiac és fizetések - Aggasztó magyar számok
A tanulmány már csak mellékletben szerepelteti, de az indexek mostani értékéhez egyfajta háttér információt biztosít az is, hogyan alakul a férfiak és nők munkaerő-piaci részvétele. Talán egyeseknek meglepő lesz, de a nők munkaerő-piaci aktivitása sokszor nagyobb vagy közel akkora, mint a férfiaké az első tíz országnál, amelyek kevés kivétellel mind afrikai országok. Magyarország ezen a listán a 62. helyet foglalja el, a nők férfiakhoz képesti foglalkoztatottsága 83%-on áll.
A lista, ahol egészen siralmasan szerepel Magyarország, a bérek közötti egyenlőtlenségeket mutatja. A 145 vizsgált ország közül 11 országnál nem álltak rendelkezésre adatok, ezek után a 119. helyezésünkkel elmondhatjuk, hogy hazánk csupán 15 országot tudott maga mögé utasítani, igaz, ezek között olyanok is vannak, mint Lengyelország vagy Franciaország. A legjobbak a listán 5 feletti index értékkel bírnak, ebben az esetben a 7-es érték jelentené a bérek közötti egyenlőséget.
Ebben kellene még Magyarországnak fejlődni
A munkaerő-piaci aktivitástól és a bérek közötti egyenlőtlenségtől eltekintve vannak azért olyan alindexek, amelyekben hazánk jó értékekkel rendelkezik. Ezek az oktatáshoz való hozzáférés, valamint az egészségügy és várható élettartam, mindkét alindexben közel 100%-ot értünk el. A politikai szerepek és pozíciók nőkkel való feltöltése viszont nagyon gyerekcipőben jár, az index 3,5%-os értéke csak a 139. helyre volt elég ebben a rangsorban.
Még azt sem mondhatjuk, hogy az utóbbi tíz évben legalább javultak a magyar értékek, 2006-ban ugyanis összességében még az 55. helyen álltunk, azóta folyamatosan egyre lejjebb csúsztunk a ranglétrán a mostani 99. helyhez. Ezt úgy sikerült elérni, hogy mindeközben az index értéke javult az utóbbi évtizedben, tehát az egyetlen magyarázat a visszaesésre az, hogy az előttünk végző országok sikeresebbek voltak a nemek közötti egyenlőtlenségek felszámolásában.
Forrás: Portfolio