Sokfélék vagyunk, így munkavállalókként is sokféle szempont szerint választunk a lehetőségek közül – írja a Metropol.
Mások a választási szempontjai egy magasabban képzett, felsőfokú végzettséggel, nyelvtudással rendelkező munkavállalónak, és más olyanoknak, akik szakmai végzettséggel vagy akár szakmunkásvégzettséggel sem rendelkeznek.
Fontos a presztízs
– Még a fizikai munkát vállalók szemében is ma már nagyon sokat számít a munkáltató megítélése, azaz, hogy mit lehet tudni az adott munkáltatóról – mondta Tokár Péter, a TESK csoport ügyvezetője, toborzási szakértő. Egyre többet kell tenniük a cégeknek azért, hogy a jó munkavállalókat megszerezhessék, még a betanított munkára jelentkezők esetében is.
– Az előrelépési lehetőségek is fontosak, főként a magasan kvalifikált szakembereknek. Minél feljebb megyünk a kvalifikáltság irányába, a bérezés és a juttatások annál kevésbé lényeges szempontok, hiszen amúgy is átlagon felüliek.
A minimálbérhez közeledve válik egyre fontosabbá egy-egy munkakörnél a bérezés és a béren kívüli juttatások – tudtuk meg a szakértőtől. Ezeknél a munkavállalóknál, illetve ezekben a meghatározott munkakörökben – mint például a betanított dolgozói pozíciók, vagy más egyéb, fizikai illetve szakmunkásmunkakörök esetében – kulcsfontosságú, hogy legalább a megélhetéshez szükséges minimális jövedelem meglegyen, náluk ez lesz a döntő szempont.
– Ez a fájdalomküszöb ma, munkakörtől és földrajzi területtől is erősen függően, valahol a nettó 150 és 250 ezer forint között mozog – mondta el Tokár Péter.
Vannak olyan tényezők, amelyek lényegesek, mégsem fordít rá minden munkavállaló kellő figyelmet. Ilyen például, hogy csak munkaszerződéssel, teljes juttatásra bejelentve vállaljunk munkát. – Ami nincs leírva egy szerződésben, az senkin sem kérhető számon a későbbiekben. Ezt sokan elfelejtik, vagy naivságból, vagy hanyagságból – figyelmeztet a szakértő.
Sokat elárul egy cégről, hogy hogyan kezeli a munkavállalóit, mennyire adja meg nekik a tiszteletet, dolgozzanak bármilyen munkakörben.
Szabadság, fejlődés
A különböző generációk az életkori sajátosságoknak és a megélt tapasztalataiknak köszönhetően mást tartanak ideális munkahelynek. – A legfiatalabbakat, akik a rendszerváltás körüli években születtek, nagyon vonzzák az egyre erősödő tudásalapú cégek. Azok, amelyek elfogadják, hogy „akkor lehetsz kreatív, ha boldog vagy a munkahelyeden” – mondta Szatmáriné dr. Balogh Mária munka- és pályatanácsadó szakpszichológus.
– A huszonéves munkavállalóknak sokszor ez, a szabad és kreatív légkör alapvető a munkahelyválasztásnál. Meghatározó, hogy gyorsan felfelé ívelő karrierút legyen előttük, hogy számítsanak rájuk és a munkájukra a feletteseik. Erősen igénylik a tanulási, tapasztalatszerzési lehetőségeket itthon és külföldön egyaránt. A legtöbb cégnél – mióta megszűnt a szakképzési hozzájárulás cégen belüli felhasználhatósága – kevés a belső képzés, pedig a fiataloknak a tanulási lehetőség az egyik legfontosabb – magyarázta a szakember.
A vállalat nemzetközisége, a rövid távú, fél- vagy egyéves külföldi munkavégzési lehetőség is nagyon meghatározó a nyelvtanulás, a tapasztalatszerzés miatt. Ezen a téren a kis cégek háttérbe szorulhatnak a nagy nemzetközi vállalatokkal szemben a szakpszichológus szerint.
Sok cég ezeknek az elvárásoknak eleget is tesz, mert a fiatal munkavállalók hamar odébbállnak, ha nem érzik magukat elég jól egy vállalatnál. A 20–35 éves korosztálynak fontos az egészségmegőrzés, a sport lehetősége is, amelyre sokszor vállalaton belül vagy a kafetériában biztosítanak lehetőséget.
A 40-es korosztály munkavállalói általában családosok, ezért nekik fontos szempont a biztos megélhetés, illetve az előléptetés lehetősége a vállalatnál. Ez a korosztály nagyon ambiciózus, szeretnék alkalmazni tapasztalataikat, előtérbe kerül náluk az alkotásra való igény – magyarázta a szakértő.
Biztonság és túlélés
Az idősebb, 50-es korosztály az elégedettségi vizsgálatok szerint sokkal jobban meg van elégedve a munkájával, mint a vezető beosztású 30–40 évesek. Bár ez a korosztály már fáradékonyabb, mégis nagyon rugalmasak és innovatívak.
– Ez a generáció a szocializmusban nőtt fel ugyan, de fiatal felnőttek voltak a rendszerváltáskor, mellyel rengeteg lehetőséget kaptak, sok ajtó kitárult előttük. Ezzel többen éltek is, és önálló vállalkozásokba fogtak, vezetők lettek, és nagy a túlélési képességük.
Számukra fő a biztonság érzése a munkahelyen, de mivel rengeteget letettek az asztalra, a tiszteletet is igénylik, és azt, hogy kikérjék a véleményüket – fogalmazott Szatmáriné dr. Balogh Mária. Az egészségvédelem és a szűrések, a biztonságos egészségügyi ellátás előnyt jelent a foglalkoztatásuknál.
A szakpszichológus szerint a nyugdíjas generáció tagjai közül többen munkát vállalnak a nyugdíj mellett, és az ő munkájukra szükség is van a vállalatoknál, intézményeknél, mert nagy a munkaerőkereslet. Megtehetik azt, hogy válogassanak a munkák között, és a kompetenciáikhoz illőt, a nekik tetszőt válasszák.
Forrás: Metropol