Bár a pénz nagyon fontos szempont, nem elég a munkatársak motiváltságához, amihez az elismerés és a jó munkahelyi légkör ugyanúgy hozzájárul. „Motiváció nélkül nem fogunk sikereket elérni, mert olyan dolgokba fogunk bele, ami nem az erősségeinkre támaszkodik. Azonban ha tudjuk mi az, ami motivál és ehhez még hozzátesszük saját képességeinket, készségeinket is, akkor szárnyalhatunk, s ez a jól-lét biztosítéka” – hívta fel a figyelmet a Rádió Orienten Vásárhelyi Judit, ACC senior executive coach.
Egészen ötven évvel ezelőttig csupán a külső motiváció – büntetés vagy jutalmazás – volt ismert. Egy majmokkal történő kísérlet eredményeképpen azonban kiderült, hogy létezik belső motiváció is, ami ha megvan az emberben sokkal hatékonyabb és hosszabb távú eredményeket lehet vele elérni – mondta Vásárhelyi Judit.
A motiváció szerepe különösen fontos a munkahelyen. Sokáig úgy gondolták – és még ma is ez él a köztudatban – hogy csupán pénzzel lehet motiválni. Bár a szakértő nem vitatja ennek fontosságát, úgy véli, hogyha hosszú távon ez az egyetlen motivációs eszköz, az kiégéshez és egészségügyi problémákhoz vezethet. „A vezetői minta, a pozitív visszacsatolás, a jó munkahelyi légkör, a sikerélmények ugyanúgy fontosak a kiegyensúlyozottsághoz” – hívta fel a figyelmet.
A belső motivációja azonban minden embernek más és más. Ennek megtalálására szolgál az önismeret és az emberismeret. „Ha motiváció nélkül dolgozunk vagy tanulunk, nem fogunk sikereket elérni, mert olyan dolgokba fogunk bele, ami nem biztos, hogy az erősségeinkre támaszkodik. Azonban ha tudjuk mi az, ami motivál és ehhez még hozzátesszük saját képességeinket, készségeinket, akkor szárnyalhatunk, s ez a jól-lét biztosítéka” – mutatott rá Vásárhelyi Judit. Hozzátette: a vezetőknek és a munkatársaknak kötelességük a másikra odafigyelni és segíteni a jól-létét. Ehhez meg kell ismerni belső motivációját, s olyan feladatokat adni neki, amiben sikerélménye lehet.
„Meg kell találni azokat a flow-élményeket, amelyeknek végzésébe belefeledkezve elfelejtjük az idő múlását” – mondta. Hozzátette: amennyiben ez a munkahelyen nem lehetséges, a magánéletben, a szabadidő során kell ilyen energiát adó tevékenységet keresni, ami feltölt és könnyebbé teszi az esetlegesen nem szeretett munka elvégzését is.
Amennyiben hosszú távon az ember nem motivált, az előbb-utóbb betegség formájában fog jelentkezni. Amennyiben valakit már semmilyen eszközzel nem lehet motiválni adott munkahelyen, az azt jelenti, hogy nem oda való, rontani fogja a szervezetet és bomlasztani a közösséget, így érdemes átgondolni további foglalkoztatását. (op)