A kivándorlók egyik legnépszerűbb célpontja Ausztria, ahol korlátoznák a magyarok munkavállalását. A KSH legfrissebb adatai szerint még sosem volt olyan magas a kivándorlók száma, mint 2015-ben.

A magyar migránsok 11 százaléka Ausztriába megy dolgozni, a közelsége, a magas fizetések és a 13., illetve 14. havi bér miatt vonzó nyugati szomszédunknál munkát vállalni. Mivel már eleve sok magyar dolgozik kint, és a történelmi múlt is összeköti a két népet, így a beilleszkedés is könnyebben megy, mint például Angliában.

Menő „magyar” munkák

Gyakran keresnek meg kisebb osztrák cégek azzal, hogy már dolgoznak magyarokkal és elégedettek velük, ezért keresnek egy magyar közvetítő irodát új munkavállalók toborzására. Ez a szakmunkákra vonatkozik, érdekes módon a betanított, nehéz fizikai munkák esetén más nemzetiségeket jobban preferálnak – mondta el a Pénzcentrum megkeresésére Tanay Marcell, a külföldi munkaerő-közvetítéssel foglalkozó EUwork Kft. ügyvezetője.

A kinti magyarok főleg az építőiparban, festőként, víz-, gáz-, fűtés-, illetve villanyszerelőként dolgoznak, de az építésekkel, felújításokkal kapcsolatos munkák a legnépszerűbbek. Emellett a bolti eladókból és az orvosokból is hiány van Ausztriában.

Sokat lehet ott keresni

Nyugati szomszédunknál az itthonihoz képest jellemzően máshogy néz ki a fizetés, amely az alábbiakból épül fel:

    • alapdíj
    • napidíj
    • egyéb juttatások.

A teljes fizetés azon múlik, hogy az ország melyik részén vállalunk munkát, a keleti országrészben alacsonyabbak a bérek, ami elsősorban a határon át ingázó magyaroknak és szlovákoknak köszönhető.

Egy ápoló még így is havi 1500-2000 eurót vihet haza, és ne feledkezzünk meg a 13. és 14. havi juttatásról sem. Egy orvos viszont ennél jóval többet, akár 5-7 ezer eurót is hazavihet egy hónapban.

A jó világ vége jöhet

Ugyan ezek elég kedvező bérek, de hamarosan korlátozhatják a külföldi vállalatok Ausztriába delegált számát, időkorláthoz kötnék a munkavégzésüket, és a tartós kiküldetés lehetőségét is eltörölnék. Ezzel elsősorban azok kerülhetnek hátrányba, akik ingáznak, vagy magyar cég megbízásából dolgoznak Ausztriában.

Ez ugyan a határmenti munkavállalókat hátrányba hozza, így sokkal kevésbé éri majd meg Magyarországon élni és Ausztriában dolgozni, viszont a kitelepülők pontosan emiatt nagyobb védettséget kapnak. A szigorítások miatt ugyanis a keleti országrész bérei közelebb kerülhetnek a fejlettebb régiók fizetéseihez, vagyis az osztrákok és a kitelepült magyarok egyaránt jól járnának a döntéssel.

Forrás: Metropol