A kormány egyik, mostanában gyakran hangoztatott terve, hogy gyorsan nőjenek a reálbérek Magyarországon, de ennél is gyorsabb ütemben nőjön a minimálbér, hogy sikerüljön 2027-re felzárkóztatni az átlagbér 50 százalékára.

A szerdai, nagyon gyenge GDP-adat (0,7 százalékot zsugorodott a gazdaság a harmadik negyedévben) után az RTL Híradó ebben a témában kérdezte a Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségét (MGYOSZ), és azt a választ kapták, hogy ilyen körülmények között szóba sem jöhet a korábban vizionált szintű fizetésemelés.

Idén január és augusztus között majdnem 14 százalékkal emelkedett éves alapon az átlagkereset, de az MGYOSZ alelnöke azt mondta a tévének, jövőre feleekkora növekedés sem várható a gyenge teljesítmény miatt.

„Ez egy olyan 6 százalék körüli emelést tesz lehetővé, és ha a minimálbért egy kicsit szeretnénk felzárkóztatni, akkor ezt egy kicsit meghaladó mértékű lehet a minimálbér-emelés” – mondta Rolek Ferenc.

Mindeközben a szakszervezetek 12 százalékkal emeltetnék meg a minimálbért, de a munkaadók mindenképpen egy számjegyűben gondolkodnak az idei kiábrándító gazdasági teljesítmény tükrében.

Korábban úgy számoltunk, hogy ahhoz, hogy a minimálbér beérje a 2027-re a korábbi növekedési ütem alapján várható átlagbért, évente 17-18 százalékot kéne emelkednie – ha az általános bérnövekedés is lelassul, akkor ez lehet kevesebb, de mindenképp két számjegyűnek kellene lennie ahhoz, hogy teljesüljön a Nagy Márton által megjelölt cél.

Forrás: Telex