A Business Insider iparági elemzők segítségével készített egy listát arról, mely munkakörök dolgozóit fenyegetheti a legnagyobb veszély, hogy egy algoritmus helyettesítse őket.
Évek óta téma, hogy a gépek elvehetik majd az emberek munkáját, ám egészen idáig ez – kevés kivételtől eltekintve – inkább a középtávoli jövő eseményének tűnt. A ChatGPT megjelenése azonban nagyon közel hozott bennünket ehhez a korhoz.
A mesterséges intelligenciával megtámogatott szövegalkotó robot népszerűsége elképesztő mértékben növekszik. Indulása után 5 nappal már egymillió felhasználója volt, amivel lenyomta például az Instagramot, két hónappal a start után pedig már 100 millió felhasználóról beszélhetünk (amivel a TikTok korábbi sikerét nullázta le a gép).
A fejlesztést számos területen lehet használni: amellett, hogy emberi fogalmazással válaszol a kérdéseinkre, használták már tudományos értekezéshez, egyetemi dolgozathoz, de arra is jó, hogy forráskódot készítsen. Nem véletlen, hogy sok tudományos lap például megtiltotta, hogy társszerzőként nevezzék meg a ChatGPT-t.
Hogy mikor és mennyi munkahelyet vehet majd el a mesterséges intelligencia, azt egyelőre nehéz lenne megmondani, a Business Insider azonban iparági szakértőkkel közösen összeszedte azt a 10 munkakört, ahol valóban valós a fenyegetés. Ezek szerint
-
a programozóknak, szoftvermérnököknek és adatelemzőknek,
-
a reklámkészítés, a szövegírás és az újságírás terén dolgozóknak,
-
a jogi asszisztenseknek,
-
a piackutatóknak,
-
a tanároknak,
-
a pénzügyi elemzőknek és pénzügyi tanácsadóknak,
-
a (tőzsdei) kereskedőknek,
-
a grafikusoknak,
-
a könyvelőknek, valamint
-
az ügyfélszolgálatosoknak
kell attól tartaniuk, hogy a mesterséges intelligencia miatt belátható időn belül elveszítik az állásukat. Hogy ez valóban így lesz-e, azt nem tudni, ahogy azt sem, hogy a fenti lista mennyire fog még bővülni. Az viszont biztos, hogy a jövőben a munkaerőpiacnak komoly kihívásokra kell majd felkészülnie.
Forrás: HVG