A múlt szerdán kirúgott nyolc tanár esetében felvetődhet a hátrányos megkülönböztetés is. Felperesek lehetnek a diákok is. A 24.hu cikke.
Az egy hete elbocsátott nyolc tanárt a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) képviseli majd a munkaügyi bíróságon. A jogvédő szervezet jogásza a Szabad Európának azt mondta, a keresetet december végéig kell benyújtani, az eljárást pertársaságban tervezik megindítani, mert az egyes esetek erősítik egymást, rámutatnak arra a fontos elemre, hogy nem egyszerű jogsértés, hanem véleménynyilvánítás történt.
Zeller Judit szerint az ügy részben munkajogi. Azt kell a bíróságnak eldöntenie, hogy ha valaki egy három hónapos időtávban 10-15 órát nem dolgozott, az indokolja-e az azonnali hatályú felmondást. Minél többször fordult elő egy tanár esetében a polgári engedetlenség, annál erősebb a munkáltató pozíciója, de a tiltakozás és az is nyomós érv, hogy a munkabeszüntetés csak néhány órás elmaradást jelentett. Ahogy a Színház és Filmművészeti Egyetem (SZFE) egyik kirúgott tanára esetében, most is felvetődhet a hátrányos megkülönböztetés, mert úgy tűnik, nem azokat rúgták ki, akik a legtöbbet engedetlenkedtek, ezért a kiválasztás módszere is kérdéseket vethet fel.
A TASZ jogásza megerősítette, polgári pert is fontolgatnak a tankerületek ellen a tanárhiány miatt. Az valóban sérti a tanulók jogát. ha a törvényben előírt személyi követelményeket nem biztosítják. Mivel az állam önellenőrző szerepe itt nem működik, személyiségi jogi perben lehet számonkérni a jogsérelmet, amit közvetve az állam, közvetlenül a tankerület követ el. Zeller Judit szerint most mérik fel az igazolható jogsérelmeket, utána döntenek arról, érdemes-e perelni. Mint mondta, személyiségi jogi pert 14 év feletti diák már indíthat, alapvetően ők lennének a felperesek, bár a szülők is vagyoni hátrányt szenvednek, ha a nem megfelelő oktatás miatt drága különórákat kell fizetniük.
A korábban a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból kirúgott tanárokat a Magyar Helsinki Bizottság képviseli a bíróságon. Kádár András Kristóf, a jogvédő szervezet társelnöke korábban szintén fontos érvnekj nevezte, hogy a sztrájkot leszűkítő szabályozás miatt a tanároknak véleményük kinyivánítására nem marad más választásuk, mint a polgári engedetlenség.
Forrás: 24.hu