Az olcsó munkaerőt hirdető iparkamarai elnök szerintük a dolgozók hátán mászna ki a gazdasági válságból - írja a Népszava.

Az Orbán-kormánynak el kell határolódnia Parragh Lászlónak kijelentéseitől, amelyek szerint „a magyar versenyképeség egyik alapja ma még mindig az olcsó munkaerő” – írja a hvg.hu a Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnökének felszólítása nyomán. Az érdekvédők elfogadhatatlannak tartják, hogy országos cél legyen a munkabérek minél alacsonyabban tartása.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke ráadásul – ahogy arról a Népszava elsőként beszámolt – a Munkástanácsok által a minimálbér aktuális kérdéseiről szervezett csütörtöki konferencián jelezte, nem fogja támogatni az uniós minimálbér bevezetését sem, mert szerinte az is „egy versenyképességi előny elvesztését jelentené”. Ezért Parragh László szerint, amíg nem érjük el az uniós átlagot, amit ő 2030-ra tesz, nálunk nem lesz ilyen minimálbér.

A MASZSZ elnöke szerint így hiába kezdődnek meg hamarosan az érdemi tárgyalások a jövő évi minimálbérről, a kormány a jelek szerint „végtelenül szerény” emelésre készül. Megjegyezte, nem ez az első eset, hogy a kormány az MKIK-elnök kijelentésein keresztül teszteli az ország lakosai, szakszervezetei tűrőképességét.

Az infláció már így is végtelenül nehéz helyzetbe hozta az embereket, családok százezreit sodorta megélhetési krízisbe. (...) Nem fair megint az ő hátukon megpróbálni kimászni a slamasztikából

– szögezte le a szakszervezeti vezető.

Zlati Róbert szerint mindez már csak azért is elfogadhatatlan, mert „a válságot nem a munkavállalók okozták. Az európai minimálbér bevezetése pedig, mint fogalmazott, „nem egy felelőtlenül vagdalkozó kamarai vezető véleményének a függvénye”.


Forrás: Népszava