Kedden is folytatódott a tanársztrájk. Újabb intézmények dolgozói kapcsolódtak be a tiltakozásba, de nem értek véget a február óta tartó polgári engedetlenségi akciók sem – írja a Népszava.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet is meghívást kapott arra a keddi online konzultációra, amelyet az Európai Bizottság (EB) kezdeményezett az országjelentés és az országspecifikus ajánlások előkészítése keretében - értesült a Népszava. A találkozót Luc Tholoniat, az EB Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának igazgatója vezette, de más főigazgatóságok képviselői is jelen voltak. A konzultáció fő témája a magyar gazdasági növekedési modell és termelékenység volt, amiben az oktatásnak is kiemelt szerepe van.
Nagy Erzsébet lapunknak elmondta, az EB képviselőivel ismertette a szakszervezetek sztrájkköveteléseit, rávilágított az egyre súlyosbodó pedagógushiányra, ami elsősorban a nem megfelelő bérezésnek és a megnövekedett munkaterheknek “köszönhető”, valamint beszámolt a magyar kormány sztrájkjogot korlátozó rendeletének hatásáról is. Kiemelte, hogy az ukrajnai háború is hatással van a magyar iskolarendszerre, hiszen a menekült családok tanköteles gyermekeit fogadniuk kell a hazai intézményeknek.
Mindeközben kedden is folytatódott a március 16-án indult tanársztrájk, újabb intézmények dolgozói is bekapcsolódtak a tiltakozásba, és nem értek véget a február óta tartó polgári engedetlenségi akciók sem. Ezzel kapcsolatban a PDSZ ügyvivője azt mondta, több intézményben “gördülő sztrájk” kezd kialakulni, vagyis nem egyszerre, hanem meghatározott rendben szüntetik be a munkát a sztrájkoló pedagógusok. Például van olyan iskola, ahol egyszerre csak 1-4 tanár sztrájkol, de naponta váltják egymást más kollégáikkal.
Mivel sztrájk idejére nem jár bér, Nagy Erzsébet szerint a folyamatos munkabeszüntetés komoly anyagi megterhelést jelenthet az abban aktívan részt vállalóknak, ezért megpróbálják őket anyagilag is támogatni. A PDSZ sztrájkalapjából a szakszervezeti tagoknak tudnak biztosítani “gyorssegélyt”, de az Oktatással a Demokráciáért Alapítványon keresztül, ahol a támogatásokat gyűjtik, nem szakszervezeti tagoknak is próbálnak segíteni.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szintén nyújt anyagi segítséget tagjainak, Gosztonyi Gábor alelnök lapunknak elmondta: a PSZ-nek több napra elegendő sztrájkalapja van, a munkabeszüntetés idején kiesett béreket ebből igyekeznek pótolni. Emlékeztetett: a kormánytól azt kérték, a sztrájkoló tanároktól levont bért fordítsák jótékony célokra, a háború elől menekülők megsegítésére, de a kabinet nem reagált javaslatukra. A Népszava is érdeklődött az Emberi Erőforrások Minisztériumánál, támogatják-e az ötletet, de megkeresésünkre nem érkezett válasz.
Áder és a kockásingesek
“A tanárainkkal vagyunk” és “Tanár nélkül nincs jövő” feliratú molinókkal várták középiskolás diákok Áder János leköszönő köztársasági elnököt kedden a budapesti II. Rákóczi Ferenc Gimnázium előtt, ahova a víz világnapja alkalmából látogatott el az államfő, hogy környezetvédelemről beszéljen a gimnazistáknak. A diákok figyelemfelhívó akciója nem állt meg az iskola kapujánál: az előadóteremben is sokan a tanár- és diáktüntetések szimbólumává vált kockás ingben, kockás kitűzővel hallgatták Áder beszédét.
Forrás: Népszava
Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!