Sok egészségügyi dolgozónak kellemetlen meglepetés lesz a fizetési papír. A HVG cikke.

„Hirtelen frászt kaptam, amikor megláttam a januári bérjegyzéket” - állítja egy mentőápoló, aki eddig hitt annak a januárban közzétett kormányzati táblázatnak, amelyben az ő kategóriájára azt írták, 575 ezer forint lesz a havi bruttó átlagkeresete. Ehhez képest most – mint meséli – a januári emeléssel, plusz túlmunkadíjakkal bruttó 505 ezer forintot kapott január havi illetményeként. Ez pedig meg sem közelíti a kormányzati közlést – dühöng. Nem biztos, hogy ő az egyetlen, akit meglepett a friss bérpapír. Az egészségügyiek a napokban kapják kézhez a januártól esedékes emelt bérüket. A szakdolgozók a 21 százalékos emeléssel alapbérként bruttó 40 és 100 ezer forint közötti többletre számíthatnak (képzettségüktől és a munkában eltöltött időtől függően). A pályakezdő orvosok bruttó 138 ezerrel, a legidősebb gyógyítók pedig bruttó 480 ezer forinttal vihetnek többet haza, mint decemberben. Mindez azt jelenti, hogy az orvos és a szakdolgozói bér között tovább nyílt az olló, de egyéb problémák is okoznak feszültséget az intézményekben. 

Néhány hete lapunk is megírta, hogy a kormánypropaganda táblázata túl kegyesen bánik a valósággal. Mint akkor leszűrtük: a szakdolgozók valódi keresetének mintegy másfélszeresét tüntették fel. 

Arra sincs garancia, hogy a szakdolgozók maradéktalanul megkapják a januártól ígért 21 százalékos alapilletmény emelést, hiszen ezzel egyidejűleg jó néhány helyen megvonják a munkáltatói döntésen alapuló korábbi juttatásokat

– mondta lapunknak Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke. A munkáltató döntésével kaphattak például a 40 százalékos műszakpótlék helyett 50 százalékosat az egy-egy hiányterületre jelentkező szakemberek. Most elkezdték ezeket a minimumokra csökkenteni. Néhány helyen arról kaptak körlevelet a szakdolgozók, hogy a béremeléssel egyidejűleg kevesebb lesz ez a pótlék. Mindennek az az alapja, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóság kiadott egy körlevelet az orvosi ügyeleti díjakkal kapcsolatban. Eszerint most felemelték az orvosi ügyeleti díjakat és rögzítették, hogy ahol a 40 százalékos műszakpótlékuk 50 volt, ott azt vegyék vissza. Ezt értelmezhették úgy több helyen, hogy a szakdolgozók pótlékait is meg kell kurtítaniuk, noha náluk nem volt olyan ügyeleti díjemelés, mint az orvosoknál. Számos juttatást - szakterületi pótlék, eseti keresetkiegészítés, fix pótlék – amelyeket egyes, különösen megterhelő területeken kaptak, januártól csak az országos főigazgató engedélyével lehet kifizetni, így a januári bér sokaknak okozott kellemetlen meglepetést, igaz kaptak ígéretet, hogy ezeket később majd megkapják. Soós Adrianna hozzátette:

a kórházi vezetőkön erős a nyomás, hogy adósságmentesen gazdálkodjanak, így amit lehet, próbálnak megspórolni, akár a szakdolgozók kárára is.

A szakszervezeti vezető ugyanakkor megjegyezte: jogszabály mondja ki, hogy a munkáltatói döntésen alapuló juttatásokat nem lehet a béremelésekre hivatkozva visszavenni. A szakdolgozók átlagkeresete eleve el van maradva, ezekkel a pótlékokkal tudtak egy kicsivel többet keresni, vagy akkor, ha többet ügyeltek, több éjszakai műszakot vállaltak. A rendszer további igazságtalansága – mondja -, hogy amíg egy orvosnak egy kiemelt kórházban az ügyeleti alapdíja 8600 forint, ugyanabban a műszakba beosztott műtősnőé ennek az összegnek csak a 30 százaléka. Soós Adrianna a béremelés feszültségei miatt egyeztetést kezdeményezett az OKFÖ-nél, eddig még erre nem kapott időpontot.

Forrás: HVG

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!