Az erőforrásbeli problémák mellett gondokat okoz a terület nem megfelelő finanszírozása, és hogy gyenge a lobbiereje.

A járvány tovább gyengítette a pszichiátriai ellátást: súlyosbodott a szakemberhiány, az idős orvosok egy része nem tért vissza az első hullám után – derült ki a 444 összeállításából.

A portálnak Szekeres György, a Magyar Pszichiátriai Társaság leendő elnöke azt mondta, Balassagyarmaton, Szentesen és Szegeden is gondot okoz a szakemberhiány az osztályokon.

A pszichiátria a 2010-es évek eleje óta hivatalosan is hiányszakmának számít. Nincs annyi orvos, amennyi a minimumfeltételek szerint kellene, ezért számos terület már korábban is ellátási nehézségekkel küszködött. Ez igaz a járóbeteg-ellátásra, vagyis a pszichiátriai gondozókra is

– mondta Szekeres.

További gondot okoz, hogy a pszichiátriát nagyon rosszul finanszírozza az állam, Álmos Péter pszichiáter, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke szerint egy vérnyomásmérés jobban fizet, mint egy 30 perces beszélgetés, amiben feltérképezik a páciens problémáit.

Ezek a szempontok befolyásolják a helyi menedzsmentek döntéseit is

– mondta Álmos Péter, aki szerint közrejátszik az egészségügyi szakterületek lobbiereje is, amiben a pszichiátria nagyon gyenge, akár az orvosokat, akár a betegeket nézzük. A szakember szerint hiába népbetegség,

Kelet-Európában még mindig gyengeséget jelent depressziósnak lenni vagy szorongani.

Sokan szívesen beszélnek nyíltan arról, hogy a traumatológián vagy a gyermekosztályon megmentették az életét, de a pszichiátriában ez nem jellemző. Ezek a különbségek a főorvosok érdekérvényesítő-képességét is meghatározzák.

A MOK alelnöke szerint a pszichiátriák annyira meggyengültek, hogy képtelenek „erős játékosokként részt venni ezeken a meccseken”. A szakemberhiány és az egészségügyi rendszer hierarchiája lehetővé tette, hogy a lehető legkorábban vonják el az ágyakat a koronavírus-járvány alatt, és a lehető legkésőbb adják vissza azokat.

Ahogy más területeken, az ellátás itt is az akut problémákra szorult vissza, vagyis csak azokat tudták felvenni az osztályra, akiknél egyértelműen fennállt az öngyilkosság kockázata. Hetekkel a harmadik hullám lecsengése után sok helyen még mindig csak erre van kapacitás. Ez azt jelenti, hogy olyasvalakinek sem tudnak helyet adni, akinek nincsenek ugyan öngyilkossági gondolatai, de olyan súlyos depresszióval küzd, hogy képtelen bemenni dolgozni, csak fekszik otthon az ágyban.

Ugyanígy nincs hely annak a skizofrén páciensnek sem, „akinek a gondolatai elkezdtek zavarosak lenni, de érzékeli a valóságot, és nincs veszélyeztető állapotban”, a függőséggel küzdő emberek pedig különösen megsínylették a járványt, az addiktológiákat több helyen teljesen bezárták a járvány miatt.

Szekeres szerint a vidéki pszichiátriai gondozókban is arról számolnak be, hogy régóta nem találkoztak ennyi erőszakos öngyilkossági kísérletet elkövető fiatallal. A szakember szerint a legfrissebb statisztikák alapján az éveken át tartó csökkenés után az öngyilkosságok száma is emelkedett 2020-ban.

Forrás: HVG

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!