Összefogást sürget a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), a Magyarország a magyar egészségügyért civil társaság és az Autonóm Területi Szakszervezet az oktatásban, az egészségügyben és a szociális ágazatban a bérek emeléséért, a munkafeltételek javításáért.

Mendrey László, a PDSZ elnöke szerdán a szervezetek Budapesten tartott közös sajtótájékoztatóján azt mondta: évek óta hallják, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) „jobban teljesít", de ez szerinte csak a sportra igaz, az emberek jövőjét érintő területeken „komoly restanciái" vannak a tárcának. Úgy fogalmazott: az oktatásban, az egészségügyben és a szociális ágazatban dolgozók „az Emmi mostohagyerekei".

Közölte, elég volt a megosztottságból, összefogásra van szükség, amelynek célja elérni azt „a kritikus tömeget", amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni a tárgyalásokon. Hozzátette, az oktatásban nemcsak a bérek miatt emelik fel szavukat, hanem a minőségi oktatásért, és azért is, hogy ne csökkentsék „tudatosan" az érettségihez jutók, a felsőoktatásba bekerülők számát.

Varga Andrea, az Autonóm Területi Szakszervezet elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a három ágazatban a munkavállalók nagy része ugyanazokkal a problémákkal küzd; kiemelte egyebek mellett a bérhelyzetet, a munkakörülményeket és az elvándorlást. Hangsúlyozta: rendszerszintű változásokra van szükség az egészségügyben és a szociális szférában. Hozzátette, hogy ahol emberekkel foglalkoznak, azokon a területeken egyre nagyobbak a problémák.

A korábban fekete ruhás nővérként ismertté vált Sándor Mária, a Magyarország a magyar egészségügyért civil társaság képviseletében azt mondta: 23 ezer nővér hiányzik az egészségügyből. Hozzátette: bár benyújtottak a tárcának egy 50 százalékos béremelésről szóló javaslatot, arra azonban semmilyen választ nem kaptak.