Három év múlva vonható majd mérleg a jelenlegi kormányzat által bevezetett, az Új NAT-hoz igazított változásokról – olvasható a Népszavában.

 Elkészültek a 2020-ban módosult Nemzeti alaptanterv (NAT) és a kerettantervek tartalmához illeszkedő részletes érettségi vizsgakövetelmények. Ezek alapján először a 2023/2024. tanév május-júniusi érettségik alkalmával adnak számot tudásukról a vizsgázók – közölte a kormány hivatalos oldalán az Emberi erőforrások Minisztériuma (Emmi). Szerintük ez „a köznevelés tartalmi megújulásának következő lépése”. Azt a Népszava már februárban megírta, hogy a kormányzat utólag igazítja a NAT-hoz az érettségit. A tárcánál most kifejtették: a részletes vizsgakövetelmények egyrészt a megújult NAT-hoz illeszkedve meghatározzák az új, vagy megváltozott fókuszú tantárgyak – mint a digitális kultúra vagy az állampolgári ismeretek – vizsgaelvárásait, másrészt korszerű értékelési módszerek beépítésével „széles teret adnak a tanulók önálló problémamegoldásának és kreativitásának”.

Az érettségiző középiskolai tanulók minden természettudományos vizsgatárgyból – biológia, kémia, fizika, földrajz – választhatnak projektfeladatot is. Megmarad ugyanakkor az érettségi vizsga kétszintű rendszere és a kötelező vizsgatárgyak köre sem változik

– húzták alá.

Az Emmi szerint fontos elem, hogy valamennyi tárgy esetében egyértelműen elhatárolják a középszinthez képest az emelt szintű vizsgán elvárható többlet ismeretanyagot. A sikeres és eredményes felkészülést szolgálják az intézményekben a fakultációk, valamint a jelentős számú, a 11. és 12. évfolyamon érettségi felkészítésre felhasználható, illetve szabadon tervezhető órakeret. Megjegyezték:

A Nemzeti Pedagógus Kar, az Országos Nemzetiségi Tanács és más országos szervezetek javaslatai mellett további 1733, főként pedagógusok és magánszemélyek által megfogalmazott észrevétel érkezett a külön e célra létrehozott online felületen. A vizsgakövetelményeket kidolgozó tantárgyi bizottságok igyekeztek minden hasznos és beépíthető javaslatot figyelembe venni.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a miniszteri rendeletként kihirdetett részletes érettségi vizsgakövetelmények mostantól kezdve tárcadokumentumként jelennek meg. A megújított részletes követelményekhez az Oktatási Hivatal honlapján minta feladatsorok is elérhetők lesznek a közeljövőben.

Forrás: Népszava

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!