A parlament véleménye szerint a végrehajtó hatalomnak biztosított kivételes jogköröket fokozottan ellenőrizni kell országon belül és kívül egyaránt, hogy azokat ne használhassák ürügyként a hatalmi egyensúly megváltoztatására – írja Népszava.

 Az Európai Parlament kéri a kormányokat, hogy ne éljenek vissza a rendkívüli hatáskörökkel annak érdekében, hogy a parlamenti felügyelet megkerülésével fogadjanak el a Covid19 vészhelyzettel össze nem függő jogszabályokat

– olvasható az EP állásfoglalásban, amelyet várhatóan csütörtökön fogad el a képviselő-testület a járványnak az EU alapértékeire gyakorolt hatásáról. Az EP álláspontját rögzítő határozat nem bír kötelező jogi erővel.

A parlament véleménye szerint a végrehajtó hatalomnak biztosított kivételes jogköröket fokozottan ellenőrizni kell országon belül és kívül egyaránt, hogy azokat ne használhassák ürügyként a hatalmi egyensúly megváltoztatására. A képviselők leszögezik: elengedhetetlen a polgárok bizalmának megőrzése érdekében, hogy a kormányzati döntések átláthatóak, tudományosan megalapozottak és demokratikusak legyenek. A hatalmon levőknek párbeszédet kell folytatniuk az ellenzékkel, a civil társadalommal és az érdekelt felekkel, valamint be kell vonniuk őket a döntéshozatalba.

A parlament felszólítja az uniós országokat, hogy csak akkor korlátozzák a gyülekezési szabadságot, ha az a járványügyi helyzet fényében feltétlenül szükséges, indokolt és arányos.

A közegészségügyi helyzetről és az azzal kapcsolatos intézkedéseikről átfogó, naprakész, pontos és objektív információkat és adatokat kell szolgáltatniuk a polgárok megfelelő tájékoztatása érdekében – olvasható a szövegben. A képviselők szerint a Covid19 világjárvány miatt nehezebbé vált az újságírók munkája például amiatt, mert korlátozták a sajtókonferenciákon való fizikai részvételüket, vagy azért, mert a hatóságok egyáltalán nem válaszolnak vagy nem adnak kielégítő válaszokat a kérdéseikre. Az EP nehezményezi, hogy egyes tagállamokban törölték vagy kitolták az információkhoz való szabad hozzáférésre vonatkozó határidőket, a dezinformáció elleni küzdelemre hivatkozva korlátozták a véleménynyilvánítás szabadságát, és még letartóztatásokra is sor került. Az EP úgy véli, hogy az elmúlt időszakban bizonyos csoportok és kisebbségek gyűlöletbeszéd és diszkrimináció célpontjaivá váltak. Ezért kéri a tagállamokat, hogy lépjenek fel az ilyen gyűlöletbeszéddel szemben.

Forrás: Népszava

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!