Az Európai Szakszervezeti Konföderáció nyomatékosan felszólítja az Uniót, hogy mielőbb fogadjon el törvényt az egyenlő munkáért egyenlő bért elv megvalósításának előmozdítására.

 Európában a nemek fizetése közötti különbség nyolc évenként csökken egy százalékkal, vagyis a nők átlagosan 84 év múlva érhetik el, hogy ugyanazért a tevékenységért ugyanazt a javadalmazást kapják, mint a férfiak.

Egyebek mellett ezt állapította meg az Európai Szakszervezeti Konföderáció (ETUC) friss elemzése. Ezért az ETUC nyomatékosan felszólítja az Európai Uniót, hogy mielőbb fogadjon el törvényt az egyenlő munkáért egyenlő bért elv megvalósításának előmozdítására.

Esther Lynch, a szövetség főtitkár-helyettese levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben kifogásolja, hogy az uniós javaslattévő testület bizonytalan időre elhalasztotta a fizetések átláthatóságát előíró irányelvre vonatkozó előterjesztését.

 A jogszabály biztosítaná, hogy a munkavállalók hozzáférhessenek a bérezéssel kapcsolatos információkhoz, ezzel felszínre kerülne a hátrányos megkülönböztetés, ami elősegítené az egyenlő díjazás érvényesülését.

 

A szakszervezeti vezető a levélben felhívja a figyelmet arra is, hogy a Covid19 járvány frontvonalában dolgozó ápolók, egészségügyi dolgozók, takarítók nagy része nő, akiknek a szakmáját a társadalom eleve alacsonyabbra értékeli, mint a döntően férfiak által végzett tevékenységeket. Magyarországon 2031-re várható a bérdiszkrimináció megszüntetése, amivel az uniós tagállamok élvonalába tartozunk. Míg 2010-ben a férfiak ugyanazért a munkáért 17,6 százalékkal kerestek többet, mint a nők, addig 2018-ra az eltérés 11,2 százalékra csökkent — állítja az érdekvédelmi szervezet. Ha az európai országok többsége nem gyorsítja fel a tempót, akkor a nemek közötti bérkülönbség átlagosan 2104-re szűnhet meg, de például Csehországban és Németországban csak 2121-re. Kilenc másik tagállamban nem hogy csökken, hanem nő a szakadék a nemek javadalmazása között, idetartozik Horvátország és Írország. Franciaországban olyannyira lassú a folyamat, hogy a különbség úgy ezer év múlva tűnhet el az ETUC kimutatása alapján. A jelenlegi évtized végére csak Belgiumnak, Luxemburgnak és Romániának sikerülhet betemetnie a nemek bérezése közötti szakadékot, az utóbbiban azonban ez elfogadhatatlanul alacsony bérszínvonalon történhet meg – szögezi le az Európai Szakszervezeti Konföderáció közleménye.

Forrás: Népszava

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!