Ezt úgy képzelik el, hogy egyik héten 3 , a másik héten 2 nap tantermi tanítás, a kimaradó napokon pedig távoktatás lenne – olvasható a Népszavában.

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) kéri a kormányt, hogy az oktatási intézményekre vonatkozó járványügyi protokollt legkésőbb 2020. augusztus 24-ig hozza nyilvánosságra, hogy az óvodák és az iskolák felkészülten tudják elkezdeni a 2020/21-es tanévet – vette észre a 444.hu az érdekvédők csütörtöki közleményét.  Mint az a PSZ honlapján nyilvánosságra hozott dokumentumból kiderül, a szakszervezet „indokolt járványügyi helyzetben” – osztrák minta alapján – párhuzamosan online és tantermi, vagyis hibrid oktatási rend bevezetését szeretnék. A Népszava is megírta, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kedden jelentette be: szeptember 1-jén hagyományos tanévkezdés lesz. Az ígérték, hogy a koronavírus-járvány miatt „az iskolák protokollt fognak kapni a járvány elleni védekezést segítő teendőkről”. A PSZ azt kéri, hogy az „oktatásirányítás” ennek kidolgozásába vonja be a szakmai, a szülői és az érdekvédelmi szervezeteket. Ennek szépséghibája lehet, hogy minderre az augusztus 20-i hosszú hétvége miatt alig néhány nap maradt. Az iskolai és óvodai nevelési területre is kiterjedő leglényegesebb javaslatok:

• ismerje el a kormány járványügyi elkülönítésnek azokat a napokat, amelyeken a szülők a kisgyermekkel otthon maradnak az online oktatás ideje alatt, illetve az óvodai nevelés felfüggesztésének idejére. A szülő az óvodával egyeztetve dönthesse el: viszi-e a gyermeket az intézménybe vagy sem,
  • havonta szűrjenek minden köznevelésben, szakképzésben és óvodában dolgozót ingyenesen, függetlenül a fenntartótól; a veszélyeztetett korosztályba tartozó és krónikus betegséggel élő kollégák pedig csak online oktatást folytathassanak,
  • biztosítsanak minden 100 tanulóra kettő érintés nélküli homloklázmérőt és tantermenként megfelelő mennyiségű kézfertőtlenítőt, továbbá határozzák meg a biztonságos menzai étkezés módját, az iskolai büfék működésének rendjét, és az óvodákban is folyamatos legyen a védőfelszerelés-ellátás,
  • a hibrid tanítás ideje alatt az osztálytermi oktatást helyezzék előtérbe, és egy tanteremben 14 gyermeknél ne legyen több, a pedagógusok hibrid oktatásból eredő túlmunkáját pedig minden megkötés nélkül fizessék ki a fenntartók.
A hibrid oktatást úgy képzeli el a szakszervezet, hogy annak keretében egyik héten 3 nap, másik héten 2 nap tantermi tanítás, a kimaradó napokon pedig távoktatás lenne. Az első és második évfolyamon tanuló gyermekeknek a folyamatos tantermi oktatást javasolják. Ez szerintük rugalmasabb tantervi szabályozást kíván, ahogyan azt is kérik, hogy kormányszinten ismerjék el az óvodai online nevelés-oktatás létjogosultságát.

Forrás: Népszava

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!