A független társulatoknak nem jár működési támogatás az éjjeli rendeletmódosítás után, ami sok társulatot lehetetlen helyzetbe hozhat. A színháztörvény-tervezet egyeztetésre megküldött változatában is pont ezt akarták elérni, de végül az kikerült a Parlament elé benyújtott szövegből – írja a HVG.

A sok ellenkezést kiváltó, december 11-én elfogadott színháztörvény végül nem végezte ki az alternatív színházakat, mivel a tiltakozások után nem változtattak azon, hogy mind szakmai programmegvalósításra, és működés támogatásra is pályázhatnak a színházak a minisztériumhoz.

A kormány végül egy december 30-án, éjszaka kihirdetett módosítással mégis belenyúlt a rendszerbe, és a törvény végrehajtási rendeletéből kiszedte ezt a két szót: „és működés”.

Az előadóművészeti szervezetekről szóló törvény 2016-os végrehajtási rendelete eddig ezt mondta: „A nemzeti előadó-művészeti szervezetnek vagy kiemelt előadó-művészeti szervezetnek nem minősített szervezetek a … szakmai programmegvalósítás és működés támogatására irányuló pályázatokról történő döntés megalapozásához a miniszter az érintett előadó-művészeti bizottság – az érintett előadó-művészeti szervezetek szakmai érdekképviseleti szervezetei által véleményezett – javaslata figyelembevételével szakmai kuratóriumot kér fel.” Az „és működés” szavak törlésével tehát csak „szakmai programmegvalósításra” lehet pályázni, ám ha nincs miből működtetni a társulatot, akkor nehéz bármilyen programot megvalósítani.

A nem kiemelt szervezetek így tehát nem kaphatnak majd működési támogatást, amivel halálra ítélik őket.

A rendeletmódosítás külön érdekessége, hogy jogellenes, hiszen a rendelet nem lehet ellentétes a törvénnyel. Az előadóművészeti törvényből azonban nem törölték a működési támogatás lehetőségét, és sokan ezt értelmezték úgy, hogy az megmarad.

De mostantól a Kásler-féle minisztérium megteheti, hogy erre a rendeletmódosításra hivatkozva nem ad pénzt a színházaknak működésre, még ha a törvény alapján kellene is neki.

Emlékezetes, hogy a december 9-i színháztörvény elleni tüntetésen Pintér Béla, az egyik legsikeresebb független színtársulat vezetője külön kitért arra is, hogy durvább törvényre számított, ezért át kellett írnia beszédét. Úgy fogalmazott:

Mégsem mészároltok le bennünket?

A mostani módosítás után felhívtuk Pintér Bélát, aki a hvg.hu-nak azt mondta, nem lepődött meg ezen a húzáson. Ők megmaradnak működési támogatás nélkül is, sok más független azonban nem, így szerinte igaz lett, hogy

a magyar kultúra gyilkosai ténykednek jelenleg.

A színházakkal kapcsolatos szabályok egyébként is bizonytalanná váltak, mert a rendeletből több helyen törölték a „színház” szót.

Ugyanez a jogszabály fél évvel elhalasztja „a kiadványok kötelespéldányainak szolgáltatásáról, megőrzéséről és használatáról” szóló rendelet hatályba lépését, amelyet Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke a hvg.hu-nak úgy minősített, hogy azzal állami ellenőrzés alá akarják vonni a magánkönyvkiadókat.

Utolsó percig tagadtak

Azért különösen érdekes ez a mostani módosítás, mert a színháztörvény-tervezet eredeti, egyeztetésre megküldött verziója is megvonta volna a működési támogatást a független társulatoktól. Az a szöveg végül sokat enyhült (például nem végezték ki a Nemzeti Kulturális Alapot, Demeter Szilárd PIM főigazgató pedig nem lett egy újabb szervezet vezetője), mire a Parlament elé került, fideszes politikusok pedig gőzerővel tagadták, hogy az eredeti verzió tükrözte volna valós szándékukat.

Olyan kérdésekről vitatkoznak a nyilvánosságban a tüntetők, és olyanokat feszegetnek az ellenzéki politikusok, amik nincsenek is benne a javaslatban, a szövegből és a részletes indoklásból sem következnek

- ezt L. Simon László fideszes képviselő mondta a színháztörvény éjjeli parlamenti vitájában december 10-én. Ezt pedig ugyanott Fekete Péter kulturális államtitkár:

senki sem akarta beszántani az NKA-t illetve megfojtani a függetleneket.

Végül egy rendeletmódosítással intézték el a kérdést. Miután ez egy kormányrendelet, így Orbán Viktor miniszterelnök írta alá. Megkerestük Havasi Bertalant, hogy a kormány miért gondolta meg magát, amennyiben válaszol, a cikket frissítjük.

Forrás: HVG

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!