Friss felmérések szerint 200-250 ezer munkavállaló hiányzik a piacról és ez a sikeres vállalkozást akadályozó tényezők egyike - fogalmazott Marjay Gyula. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, Budapesti és Pest Megyei Regionális Szervezetének elnöke, a vállalkozások szemszögéből adott helyzetjelentést a jelenlegi foglalkoztatási viszonyokról az OrientPress Hírügynökség második Think tank konferenciáján.
A kis- és középvállalkozások nagyjából 1-2 évre tudják terveiket vázolni, nem tudnak munkaerő átalakítással foglalkozni, mert jelenleg nincs meg hozzá éppen a kellő számú munkaerő - állapította meg Marjay Gyula, aki hozzátette: a vállalkozók üdvözlik a szakképzési rendszer átalakítására tett erőfeszítéseket, de még nem érzik ennek hatását.
Mint rámutatott: a vállalkozások nehézségei között a legégetőbb problémák egyike a munkaerőhiány. Friss felmérések szerint 200-250 ezer munkavállaló hiányzik a piacról. A KAVOSZ Zrt. 3400 kis- és középvállalkozást kérdezett meg és a felmérésből kiderült, hogy a fizetőképes kereslet és a piaci helyzet problémái után harmadik helyen a munkaerőhiány áll, mint a sikeres vállalkozást akadályozó tényező. Legnehezebb helyzetben az építőipar, a szálloda- és vendéglátóipar, a kereskedelem, a gépipar, az egészségügy és egyéb szolgáltatóipar van – foglalta össze a gondokat a VOSZ-elnök.
Eltérő adatok láttak napvilágot, de
körülbelül 350-400 ezer munkavállaló kivándorolt, illetve naponta ingázik külföldi munkahelyére.
A cégek nem tudnak elég bért fizetni, ezért itthon hiányzik a szakképzett munkaerő. A kőműves, burkoló, tetőfedő, vasbetonszerelő szakma képviselői szinte már „láthatatlanok”. A szakács, pincér, eladó szakma képviselői azonnal el tudnak helyezkedni, akkora az igény az ilyen típusú munkavállalókra. Szintén probléma, hogy az Önkormányzatok visszatartják a közmunkásokat, ami egyfelől érthető, másfelől nem. A közmunkában foglalkoztatottak egy része hasznosabb, „értékesebb” munkát is el tudna végezni – mutatott rá Marjay Gyula a tendenciákra.
Marjay Gyula, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, Budapesti és Pest Megyei Regionális Szervezetének elnöke
Látható, érzékelhető gazdasági növekedés van, ezzel együtt a munkaerőigény megnőtt. A Vállalkozók Országos Szövetsége a tisztességes, szabályokat betartó vállalkozók mellett teszi le a voksot, egyúttal kiáll amellett is, hogy ezek a vállalkozók támogatást igényelnek:
a szakképzés rendbetételét, a felnőttképzés, átképzés további támogatását, alacsonyabb járulék terheket, a piaci körülményekhez alakított bérek lehetőségét
– ismertette a VOSZ álláspontját Marjay Gyula.
A 330 ezer forintos bruttó átlagkereset sajnálatos módon trükközésre kényszeríti a vállalkozókat, a bérversenyt nem bírják a végtelenségig. A multinacionális cégek sem fogják sokáig állni a bérnövekedést, ezért mihamarabb egészséges egyensúlyt kell teremteni – véli az elnök.
A különböző intézkedéseken, ötleteken, minthogy a közszférából át lehet lépni a vállalkozói szférába, vagy a munkaerő hazacsábításán kívül vannak még tartalékok. A diák és nyugdíjas munka, a munkaerő kölcsönzés is lehet egyfajta megoldás, de fontos hozzá a világos szabályozók megléte. A csábítás módjai lehetnek még a korosztályfüggő eszközrendszerek.
A fiatalabb munkavállalók jellemző igényei, mint a rugalmas munkaidő, a szabadságok ütemezhetősége, a dolgozóbarát környezet, csapatépítő tréningek, esetleg a lakás, lakhatás biztosítása is vonzó lehet.
Az idősebb munkavállalók igényei, a cafetéria elemek biztosítása, céges vacsora, fix munkaidő, a túlóra evidens díjazása, mind-mind a munkavállaló megtartását, megszerzését segítheti elő. A vállalkozásokban felkészült vezetők kellenek, a pontos munkakiadás és a dolgozók értékelése mára elengedhetetlenül fontossá vált- összegzett a VOSZ Budapesti és Regionális elnöke. (op)