A Társadalombiztosítási Dolgozók Szakszervezete szerint ha a kormány 2019. január 01-jétől létszámleépítésre készül a közszférában, akkor a hatályos jogszabályok értelmében közszolgálati tisztviselők esetében az érintettekkel legkésőbb október végén közölni kell a felmentésüket, mivel csak ezt követően kezdődik a kéthónapos felmentési idő - írják sajtóközleményben.

Ugyanekkor kell legkésőbb tájékoztatni az állami foglalkoztatási szervet a felmentéssel érintett tisztviselőkről. Szintén törvény rendelkezik arról, hogy a közszolgálati tisztviselők esetében ki kell kérni a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum (KÉF) véleményét az igazgatási munkaerővel és személyi juttatásokkal való gazdálkodás körében.

Arról is ugyanez a törvény rendelkezik, hogy az államigazgatási szerv vezetője köteles kikérni a szakszervezet véleményét a közszolgálati tisztviselők munkavégzésére valamint juttatásaira vonatkozó, a munkáltató hatáskörébe utalt szabályozásról.

Magyarán a létszámleépítés tervezett foganatosítása, azaz az idei év októberének vége előtt jogszabályban előírt kötelessége a kormánynak tárgyalnia a szektorban tagsággal rendelkező szakszervezetekkel, ennek érdekében

össze kell hívnia a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórumot.

Úgy vélik ennek a kormány egyetlen alkalommal sem tett eleget megalakulása óta, pedig időközben az említett törvényt is többször módosították. Felhívják a figyelmet, hogy

a kormány semmilyen hatástanulmányt nem mutatott be arra vonatkozóan, hogy mely szerveknél mely munkakörökre gyakorolt hatást a digitalizáció,

szervenként lebontva hány ember munkáját tudja erre hivatkozással feleslegesnek ítélni.

Az államigazgatási szerveknek szintén jogszabályban előírt kötelességük helyi szinten tárgyalniuk a náluk tagsággal rendelkező szakszervezetekkel a leépítés végrehajtásával kapcsolatban.

A Társadalombiztosítási Dolgozók Szakszervezete szerint ez sem történt meg sehol.

Ugyanez a kötelezettség fennáll a kormány által szintén bejelentett jövő évi béremelésekkel kapcsolatban,

e téren sem tett le az asztalra semmilyen konkrét javaslatot.