Szeptembertől meglehetősen nehéz lesz megszervezni a műtéteket a főváros egyik legnagyobb sürgősségi centrumában – írja a Népszava.

 Fölmondták az önkéntes túlmunka szerződéseiket a Honvédkórház aneszteziológus és traumatológus szakorvosai

– tudta meg a Népszava. Emiatt a jövő hónaptól nem lesz könnyű megszervezni a műtéteket a budapesti sürgősségi centrumban. Úgy tudjuk:

a Honvédkórház menedzsmentje júniusban megvonta az önkéntes túlmunkáért adható juttatást, az érintett orvosok a júliusi fizetési jegyzékükön szembesültek azzal, hogy több tízezer forinttal kevesebbet kaptak a szokásos összegnél.

Volt olyan orvos is, akinél ez a differencia elérte a 100 ezer forintot. Információink szerint az érintettek az elmúlt hetekben folyamatosan próbáltak egyeztetni a munkáltatóval, de nem sikerült megállapodniuk, így a túlmunkát érintő fölmondásuk szeptember elsején életbe lép. Ettől a naptól kezdve az orvosok a korábbi heti 60 óra helyett, csak 48 óra munkát végeznek a Honvédkórházban.

Az egészségügyben dolgozók normál munkaideje heti 40 óra, a munkáltató további 8 órányi gyógyítást kötelezően elrendelhet, és további 12 órát pedig önként lehet vállalni. Ez utóbbi kereteit általában külön szerződés szabályozza.

Miután az állami egészségügyben egyre nagyobb gondot jelent az orvos- és a szakdolgozóhiány, a munkáltatók arra törekednek, és ezt meg is fizetik, hogy embereik ezt az önként vállalható időt is náluk dolgozzák le. Lapunk úgy tudja: a Honvédkórházban az önkéntes túlmunkáért óránként néhány ezer forint „extra bér” járt, de csak a ténylegesen munkával eltöltött időre. Azaz, ha be voltak osztva, de az idejüket nem a műtőben töltötték, akkor nem járt a többlet. A lapunk által megkérdezett szakértők szerint

112 orvos egységes föllépése bármely kórház ügyeletét, normál működését megroppantaná. Legjobb esetben csak a tervezett műtéteket kell fölfüggeszteni, rosszabb esetben az ügyeleti ellátás is megakadhat.

A Népszava információi szerint úgy tűnik: a kórház menedzsmentje az ügyeleti beosztással még csak megbirkózik, de

szeptembertől az előre tervezett műtétekből a korábbinál biztosan kevesebb lesz. Azaz szinte valamennyi műtétes szakmában nőnek majd a várólisták.

Traumatológust, aneszteziológust nem egyszerű találni, belőlük országszerte hiány van. Például van olyan kis kórház, amely egyetlen nyolc órás ügyeletért hajlandó akár 150 ezer forintot is fizetni traumatológusnak, a külsős, vállalkozási formában kisegítő aneszteziológusoknak pedig évek óta 50-60 ezer forintos óradíjuk van. A Honvédkórház sürgősségi ellátóhelye is gyakran kerül a lapok hasábjaira. Szinte nincs olyan hét, amikor a közösségi portálokon ne akadna olyan poszt, amely arról szól, hogy egy-egy betegnek megint nyolc-tíz órát kellett várakoznia. Most ott is tovább romolhat a helyzet, mert az elmúlt hetekben tízen, az orvosok harmada távozott onnan a túlzott terhelésre hivatkozva. Lapunk a 112 orvos túlmunka-felmondásával kapcsolatban kereste a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályát, egyelőre a türelmünket kérték. Egyebek mellett arról érdeklődtünk: Pontosan milyen összeget vontak el az érintettektől? Milyen megoldást lát a menedzsment a feszültség oldására? Megszűnhet-e szeptember elseje után a főváros sürgősségi, illetve az ügyeleti ellátásban való részvétele a Honvédkórháznak?

Mégis kifizethetik a gáz és közüzemi számláikat a kórházak

Az egészségügyért felelős államtitkár nyomására föloldotta a Magyar Államkincstár az eladósodott kórházak számláinak blokkolását, így ismét fizethetnek a szállítóiknak azok az intézmények is, amelyeknek mostanra már elfogyott egy-egy költséghelyen a keretük – tudta meg a Népszava. Mint arról korábban írtunk: a pénzügyi kormányzat és az ÁSZ megpróbálta megregulázni az intézményeket és megszüntették a kórházak mentességét a szigorú gazdálkodási szabályok alól. Korábban ez a lazítás tette lehetővé az intézményeknek azt, hogy akkor is fizessenek bért és el tudják látni a betegeket, ha az egészségpénztártól kapott ellátmány arra már nem nyújtott fedezetet.  Az ÁSZ viszont az idei évtől ragaszkodott a szigorú szabályhoz, így a kórházak augusztustól nem költhettek volna többet, mint amennyi egy-egy költséghelyen a keretük, akkor sem, ha egyébként lett volna pénzük. A regula miatt augusztusban a kincstár több tucat kórházi számlát stornózott és nem engedte utalni a szállítóiknak járó összeget, az első körben közüzemi díjak, üzemanyag költségek ragadtak be. Úgy tudjuk: az intézmények segélykérő leveleire lépett az egészségügyért felelős államtitkárság és közbenjárásukra  föloldották az utalási tilalmat. Erről néhány kórházat a kincstár már írásban is értesített.

Forrás: Népszava