A betegek mellett a hozzátartozók kiszolgálása is elvárás, ezért lesz szükség fodrászatra és postára az új budai centrumkórházban. A szakemberek közül vannak, akik támogatják az újítást, mások szerint az ilyen típusú szolgáltatásoknak nem egy szuperkórházban lenne a helye. A betegeknek nem kell majd fizetni a luxusnak számító egyágyas kórtermekért, de kérdés, hogy valóban jobb-e egyedül gyógyulni – írja a Vasárnapi Hírek.

Huszonegyedik századi körülmények, modern berendezések, egyágyas szobák ingyenes wifivel, fodrász, üzletek, posta – a tervek szerint mindezt kínálják majd az új budai centrumkórházban. Azoknak a szerencséseknek legalábbis, akik bekerülhetnek ide.

A többiek reménykedhetnek, hogy marad elég orvos és nővér az ellátásukra más intézményben azután is, hogy a szakma egy részét felszívja az új budai kórházpláza.

Az ígéretek szerint az intézményben minden lesz, ami manapság szakmailag elvárható, 1200 ágyból 900 egyágyas kórteremben kap helyet, a maradék 300 kétágyas szoba a gyermekosztályon lesz, hogy a szülők is bent aludhassanak a gyermekük mellett. Ráadásul kizárt a várólista, ugyanis több MRI- és CT-berendezés is elérhető lesz, akárcsak a PET/CT, amiből jelenleg is csupán néhány működik az országban. Varázslatosan hangzik, de azért csak várjuk ki a végét!

Jó irány, rossz intézmény

Kincses Gyula volt egészségügyi államtitkár az új komplexummal kapcsolatban például arról beszélt a Vasárnapi Híreknek: ő már 2005-ben felvetette, hogy létre kellene hozni egy egészségplázát, bár kicsit másképp gondolta. Ennek ugyanis szerinte nem egy centrumkórháznak, hanem egy korszerű egészségcentrumnak kellene lennie, ahol maximum szakrendelői ellátást nyújtanak, és ehhez társulnak egyéb szolgáltatások.

„El kellene dönteni, hogy a most építendő komplexum egy centrumintézmény lesz, és akkor annak logikája mentén működik majd, vagy valami egész más akar lenni. Természetes, hogy az embereknek egy kórházban is vannak igényeik, például egy normális kávézóra, gyermekmegőrzőre a látogatók számára, sőt még akár fodrászra is. Attól ugyanis, hogy valaki kórházban van, nem feltétlenül haldoklik. De, és ez egy nagy de: egy szuperkórházba zömével nem a tartósan bent fekvők kerülnek, az ugyanis nem egy szanatórium” – szögezi le Kincses Gyula.

Vagyis, egy ilyen intézményben nem tartózkodnak bent hónapokig a betegek, ha mégis, akkor azt például az intenzív osztályon teszik, ahol nem a hajuk állapota a kulcskérdés. Egy traumás betegnek vagy műtétre készülőnek érthetően nem az a legfontosabb, hogy a kórházban van-e posta, fodrász vagy ruhabolt.

Az, hogy egy kórház egyfajta szolgáltatási rendszer legyen, ami az emberek igényeit kielégíti, szerethető gondolat, de pont nem a szuperkórház kellene, hogy ennek a zászlóshajója legyen

mondja.

Azzal kapcsolatban, hogy az intézményben a tervek szerint 900 egyágyas szoba lesz, Kincses Gyula megjegyezte: társadalombiztosítás (tb) szempontjából ilyenkor nem ugyanaz az ellátási ár, mint egy többágyas kórterem esetében.

A tb terhére kétágyas, nem fürdőszobás szoba az, ami kötelezően jár. Ami ennél jobb, azért általában pénzt kérnek az intézmények. Azonban ha az új budai centrumkórházban az egyágyas kórterem lesz az alap, akkor azok, akiket ott látnak el, többe kerülnek a biztosítónak. Kincses Gyula arra a kérdésre, előfordulhat-e, hogy fizetőssé teszik az ágyakat, úgy válaszolt: kizártnak tartja, hiszen ez elvileg egy centrumkórháznak épül, ami a három vezető fővárosi intézmény egyike lesz, nem pedig VIP-kórház. Kitért azonban arra: szakmailag nem feltétlen jó irány, ha az egyágyas szobák felé haladunk, a kórházi tapasztalatok szerint ugyanis a kétágyas szobák jobbak, hiszen fontos a betegtársak felügyelete, és gyógyulási szempontból az is, hogy legyen kihez szólni a páciensnek.

Rávilágított arra a furcsaságra is, hogy az egész Egészséges Budapest Programnak, vagyis a fővárosi kórházfejlesztésnek Cserháti Péter a kinevezett miniszteri biztosa, ő felügyeli és koordinálja az eseményeket. Azonban a teljes program egyetlen eleme, vagyis a budai centrumkórház esetében miniszterelnöki megbízottat is kineveztek Bedros J. Róbert személyében. Kérdés, hogy erre miért volt szükség.

Forrás: Vasárnapi Hírek

Hozzászólok a Facebookon

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!