Három 24 órás sztrájkról döntöttek a londoni földalatti dolgozói. Az RMT, az Aslef és a Unite szakszervezet béremelést követelő tagjai bejelentették, hogy január 26-án, február 15-én és 17-én sem veszik fel a munkát, tiltakozásul a metró éjszakai működtetésének bevezetése miatt – írja a Népszava.

A vasutas, tengerész és közlekedési szakszervezet (RMT) főtitkára, Mick Cash szerint a metró  éjszakai üzemeltetése elfuserált terv. A földalatti vezetése szerint ugyanakkor a dolgozók álláspontja „abszurd" – számolt be róla a BBC. A London Underground menedzsmentje egy évre szóló bérmegállapodást ajánlott fel, s kilátásba helyezte, hogy részmunkaidős vezetőket vesznek fel az éjszakai és a hétvégi munkára. Az éjszakai járatokat öt vonalon, péntek és szombat éjjel vezetnék be. Boris Johnson, London polgármestere közleményt adott ki, hangsúlyozva: „Az éjszakai metró nagy hasznot hozna a főváros gazdaságának, s a londoniak nagy többsége támogatja azt." A polgármester szerint az éjjeli járatok bevezetése több ezer ember állásgondját oldaná meg, s a metrónál is sok száz új állást jelentene. A metróvezetők évi 50 ezer fontot keresnek, 36 órás munkahétben dolgoznak, évi 43 nap szabadság jár nekik, s ehhez képest igen gáláns ajánlatot kaptak. „Hihetetlen, hogy ez nem elég a szakszervezeti vezetőknek" – írta Johnson közleményében. London polgármestere szerint végső soron úgysem lehet megállítani a folyamatot. „Egy XXI. századi nagyvárosban elengedhetetlen, hogy a metró 24 órás szolgáltatást nyújtson" – mutatott rá.

Forrás: Népszava