A legjobb, legbarátságosabb munkahelyeket minden évben bemutatják a lapok - azonban azokról, amelyek lelkileg megterhelik az ott dolgozókat, kevés szó esik. Milyen jelek utalhatnak arra, hogy mérgező a munkahelyünk? – tette fel a kérdést a Házipatika.
Titkolni kell a véleményünket
A mérgező munkahely egyik első jele, hogy nem tisztelik az egyéni véleményeket, és ha valaki kilóg a tömegből, azt büntetik. A hibázás elfogadhatatlan, akárcsak a kritika vagy éppen a javaslatok - erre támadás, személyeskedés, figyelmeztetés a válasz. Egy ilyen környezet elnyomja a kreatív gondolatokat, nem enged utat az innovációnak. A dolgozók folyamatosan stresszben élnek, mert nem tudják, mikor és miért fogják őket megbüntetni.
Akarnokok irányítanak
Mindannyian tudjuk, mennyire sokat adhat egy kiegyensúlyozott, megértő, jó főnök - így azt is el tudjuk képzelni, milyen rossz hatással lehet a munkahelyi morálra egy rosszindulatú, akarnok főnök, aki elnyom és terrorizál másokat, leszólja az elért eredményeket és képtelen másokat motiválni.
Semmit sem lehet elintézni
A motivációt, lelkesedést és kreatív gondolatokat nagyon egyszerű elnyomni: elég hozzá egy olyan környezet, amelyben nehéz bármit is elintézni, akár az időhúzás, akár a túlzásba vitt bürokrácia miatt. Ha minduntalan akadályokba ütközünk a terveink megvalósításában, egyre kevésbé lesz kedvünk új ötletekkel előállni.
Bármit is teszünk, nem lépünk előrébb
Egy jó munkahely felismeri és elismeri a tehetséget, a szorgalmat és a teljesítményt. Ha tehát valaki ügyes, jól dolgozik, akkor lehetősége van előrébb lépni, pozícióban, feladatkörben és fizetésben egyaránt. Egy rossz munkahelyen ezzel szemben bármit is teszünk, képtelenek vagyunk kiteljesíteni saját magunkat, és esélyt sem kapunk arra, hogy bizonyítsunk.
A céget egyetlen dolog érdekli
A jó munkahely egyik ismertetőjele, hogy a dolgozók lojálisak hozzá, szívesen vesznek részt bizonyos munkaidőn kívüli tevékenységekben is, és lehetőséget kapnak arra is, hogy feltöltődjenek. A mérgező munkahely kihasználja, kifacsarja a munkavállalóit, egyetlen dolog érdekli - a profit - , és semmit nem ad vissza a munkatársaknak.
Forrás: Házipatika