A Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke szerint, a cégek visszaélhetnek az új szabályozással, amely lehetővé teszi számukra, hogy kötelezzék a dolgozóikat a koronavírus elleni védőoltás beadatására. Székely Tamás ugyanis attól tart, hogy a helyzetet kihasználva több helyen leállásra készülnek. A Pedagógusok Szakszervezete arra hívja fel a figyelmet, hogy a szabályozás nem egységes, ugyanis nem vonatkozik az egyházi iskolákra. A TASZ szerint pedig az új szabályozás miatt sokan fognak az Alkotmánybírósághoz fordulni.

Ez egy nagy vita, nem tudjuk lezárni, de nem tudunk kötelező oltást elrendelni általánosan mindenkire nézve Magyarországon, ezt a magyar ember gyomra nem veszi be

– mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádió szeptember 17-i adásában.

A legutóbbi kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt a védőoltásról, amely a Magyar Közlönyben megjelentek alapján az állami szektorban kötelező lesz. Az ATV kérdésére a miniszter elmondta, hogy aki nem oltatja be magát, fizetés nélküli szabadságra küldik. A magánszektorban viszont a cégeknek kell eldönteniük, hogy kötelezik-e a dolgozóikat, vagy sem.

Az oltási kötelezettség alól orvosi igazolással mentesülni lehet.

Jakab Péter, a Jobbik elnöke a közösségi oldalán bírálta a rendeletet: mondván nem lehet az embereket azzal büntetni, hogy elveszik tőlük a kenyeret, de azt is hozzátette, hogy ő oltáspárti, saját magának a harmadikat is beadatja.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke azt hangsúlyozta, hogy az új szabályozással a munkáltatók visszaélhetnek.

Több munkáltató azt mondta, hogy nem biztos, hogy ezzel a lehetőséggel élni fog, különös tekintettel arra, hogy sok helyen munkaerőhiánnyal, küzdenek, viszont vannak olyan területek, ahol adott esetben ezzel a munkáltató vissza is élhet, különösen azokon a területeken, ahol mondjuk, most leállásban gondolkodnak

– fejtette ki Székely Tamás.

Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke elmondta, hogy a kormány szerint a pedagógusok nyolcvan százaléka már be van oltva, de pontos számokat nem közöltek velük. Az égető tanárhiány miatt az iskolák nehéz helyzetbe kerülhetnek.

Ott vannak az egyházi és alapítványi iskolák is, így aztán ez a rendelkezés, amiről tegnap hallottunk, egyáltalán nem lesz egységes, tovább nehezíti a helyzetet, hogy tanév közepén vagyunk. Ez azt jelenti, hogy ha valaki nem veszi fel az oltást, és őt elküldik, akkor egy egész iskola lebénulhat

– mondta az elnök.

Asbóth Márton, a TASZ jogásza szerint az új szabályozás miatt sokan fognak az alkotmánybírósághoz fordulni.

A kormánynak nem csak olyan felelőssége van, hogy ilyen szabályokat alkosson, és mondjuk, bevezesse a kötelező védőoltást, hanem azt is, hogy meggyőzze, elmagyarázza az embereknek hogy miért fontos az oltásnak a felvétele, miért biztonságos, stb. Ennek ellenére lehet látni, hogy Magyarországon sokan szkeptikusak az oltással szemben, és ezért valószínűsíthető, hogy ez után a döntés után, sokan fogják az Alkotmánybíróságot megkeresni

– részletezte Asbóth.

Az ATV híradója megkeresett több minisztériumot, hogy házon belül kötelezővé teszik-e az oltást, és milyen szankciókra számíthatnak azok az állami dolgozók, akik nem oltatják be magukat, azonban egységesen az a válasz érkezett, hogy ajánlják figyelmünkbe a Magyar Közlönyben megjelent új szabályozást.

Forrás: ATV

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!