Addig nem lehet kifizetni a béreket a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, amíg nem lehet bejutni az épületbe a blokád miatt – mondta korábban Szarka Gábor, az egyetem új kancellárja. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) álláspontot fogalmazott meg ezzel kapcsolatban. A HVG cikke.

A civil szervezet szerint az SZFE dolgozói munkavállalókként az intézménnyel, az egyetemmel – nem a kancellárral – állnak munkaviszonyban. Az egyetemnek mint munkáltatónak pedig törvényi kötelessége kifizetni az előző havi munkabért a jogszabályban meghatározott ideig, vagy ha a szerződés korábbi időpontot határoz meg, addig. A civil szervezet szerint a már ledolgozott munkabért visszatartani törvénytelen, kirívó visszaélés a dolgozók kiszolgáltatott helyzetével.

A TASZ szerint a kancellárnak gazdasági vezetőként lehet technikai szerepe a bérek kiutalásában, de nem dönthet szabadon arról, hogy az egyetem munkáltatóként fizet vagy nem fizet.

Az ő szerepe ebben az ügyben bürokratikus: csupán az a dolga, hogy gondoskodjon a bérek – időszerű! – kifizetéséről. Nem áll jogában visszatartani a béreket, sem késleltetni azok kifizetését

– írják.

Azt is hozzátették, a bérek kifizetését nem érinti, hogy be tud-e menni az épületbe, vagy sem, 2020-ban ennek a technikai lehetőségei már adottak. Amennyiben akadályoztatva van, akkor a hatáskörei gyakorlására ilyenkor jogosult személynek kell intézkednie.

Az SZFE dolgozók sztrájkja nem érinti az októberben esedékes fizetés kérdését a TASZ szerint, mert a szeptemberi munkabérek rendezéséről van szó ebben az esetben.

Szarka Gábor a hvg.hu-nak adott, szerdán megjelent interjújában azt mondta az ügyről, hogy az előző kancellár rendszeresen bejárt tavasszal az egyetemre, ahogy ő is, az egyetemi vezetők ilyen döntéseket bentről hoztak meg. "Hozzátenném, hogy más a helyzet akkor, ha az ember négy éve hivatalban van, és minden folyamatot ismer. Én viszont még az átadás-átvételi dokumentumot sem írtam alá, tekintettel arra, hogy nem tudok tájékozódni. Úgy átvenni egy épület üzemeltetését, hogy azt sem tudom, hol az irodám, eléggé pikáns."

A kancellár azt is hozzátette, "ha valaki komoly ember, komoly vezető, akkor nem fog egy kocsi hátulján, egy kocsmában, vagy egy kávézóban úgy pénzügyi dokumentumokat aláírni, hogy egyébként az egésznek a hátteréről mit sem tud. Ilyen körülmények között nem lehet felelős döntést hozni."

Forrás: HVG

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!