A munkaidő és a pihenőidő beosztásáról kérdezett az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Normál munkarendben (hétfő–péntek) dolgozók esetén figyelembe vesszük a heti maximum 48 óra munkát és azt nem lépjük túl. Előfordul, hogy nemcsak a hétköznapokra esik túlóra, hanem van, akinél úgy jön ki, hogy a hónapban minden szombaton dolgozott 8 órát. A vasárnapja minden esetben pihenőnap, de nem tudom szabályszerű-e így, hogy nincs egybefüggő 48 órás pihenőideje még úgy se, hogy az akár vasárnap–hétfőre essen. 6 napokat dolgozott és csak egyet pihent végig a hónapban, minden vasárnap. Szeretném megtudni, hogy ez így szabályos-e, ne kövessünk el a pihenőidőre vonatkozóan szabálytalanságot.

Lényeges a kérdés megítélése szempontjából, hogy az érintett munkavállalók általános munkarendben kerülnek foglalkoztatásra. Az Mt. 105. § (1) bekezdés alapján hetenként két pihenőnapot (heti pihenőnap) kell beosztani.

A heti pihenőnapok egyenlőtlenül is beoszthatók. A 106. § (1) bekezdés akként rendelkezik, hogy a munkavállalót – a heti pihenőnapok helyett – hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli heti pihenőidő illeti meg.

A rendkívüli munkaidőt a munkáltató a munkavállaló pihenőideje terhére rendeli el, melyből következően a fenti feltételek nem minden esetben tudnak teljesülni, éppen ezért kell az eset függvényében 50 százalék vagy 100 százalék mértékű bérpótlékot fizetni a dolgozó részére ellentételezésként.

A munkáltató gyakorlata jogkövető, mindössze arra kell ügyelni, hogy a rendkívüli munkaidők ne legyenek előre betervezve, esetről esetre rendelje el a munkáltató.

Forrás: adozona.hu

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!