A cégek csaknem 50 százaléka küzd kisebb vagy nagyobb mértékű munkaerőhiánnyal; ezek a kkv-k elsősorban fizikai és szakmunkásokat keresnek – derül ki az UniCredit idei, évente ismételt Üzleti Potenciál kutatásából, mely a legdinamikusabb kis- és középvállalkozásokat vizsgálta. A felmérés HR-kérdésekre fókuszáló része arra is rávilágít, hogy döntően a 10 évnél nagyobb munkatapasztalattal rendelkező munkatársakat részesítik előnyben a cégek. A Profitline cikke.

 A legdinamikusabb kis- és középvállalkozások a fizikai és szakmunkások mellett főként műszaki területen dolgozó kollégákat, valamint értékesítőket toboroznának. Az UniCredit kutatásából az is látszik, hogy a legnagyobb árbevételű cégek mintegy 40 százalékánál a munkaerőhiányt tekintve a fizikai munka jelenti a kritikus működési területet. Jelentős számban lenne szükség ilyen képességű kollégákra, mégis igencsak válogatnak a potenciális jelentkezők közül: a cégek ugyanis főként az 5-15 év munkatapasztalattal rendelkező, 30-45 éves munkavállalókat keresik. A junior, illetve a legfeljebb 5 év tapasztalattal rendelkező kollégákra csak a nagyobb árbevételű cégek vadásznak.

No home office

A legdinamikusabb kkv-k körében változatlanul a klasszikus, 8 órás, irodai munkavégzés a legelterjedtebb. Ennél rugalmasabban a vállalatok 53 százaléka alkalmaz részmunkaidőben, 4 vagy 6 órában munkatársakat. Ennél még kevesebb, 37 százalék hajlandó arra, hogy szabadúszóval vagy külsős alvállalkozóval dolgozzon. A legritkább pedig a távoli vagy az otthoni munkavégzés: ilyen lehetőség csak a vállalatok 26 százalékánál áll a munkatársak rendelkezésére. Külön kiemelendő, hogy a családi cégek még ennél is kevésbé nyitottak a külsős munkavállalókra (30 százalék),  és az otthoni vagy a távoli munkavégzési lehetőségre (17 százalék).

Egy kézben az irányítás

Érdekes adat, hogy bár a legerősebb kkv-k harmada foglalkoztat a HR-feladatokra szakosodott munkatársat, a cégvezetők irányítása („mindenhatósága”) erre a területre is maximálisan kiterjed. A kutatás során megkérdezett kkv-k több mint felénél a tulajdonos vagy a cégvezető maga foglalkozik személyzeti ügyekkel. Nem meglepő, hogy a családi vállalkozásoknál ez még inkább így van: az ügyvezető egyszemélyben HR feladatokat is ellát.

Forrás: Profitline

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!