Elkezdődött az őszi félév az egyetemeken, amelynek apropóján a Profession.hu elkészítette friss elemzését a különböző felsőfokú végzettséggel és szakmai ismerettel rendelkező munkavállalók bérigényeiről és pályaorientációjáról. Átlagosan a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem volt hallgatói várják el a legmagasabb havi fizetést, akiket a Budapesti Corvinus Egyetem diplomásai követnek, majd a Miskolci és Óbudai Egyetemeké – derül ki az elemzésből. A 24.hu cikke.
A kutatás alapján az egyetemi végzettség megszerzése után a különböző intézményekről kilépők más-más területeket részesítenek előnyben jövendőbeli állásuk megpályázáskor. Az ELTE-n végzettek leginkább adminisztratív, asszisztensi és HR adminisztrációs területekre jelentkeznek, míg a BME egykori hallgatói a projektmenedzseri, gépészmérnöki, adminisztrációs munkákat pályázzák meg, a Debreceni Egyetemen végzettek pedig az adminisztratív, asszisztensi és értékesítési munkatársi pozíciókat részesítik előnyben.
A diplomások elhelyezkedése a munkaerőpiacon
A BME volt hallgatói a projektmenedzsment, gépészmérnök és a programozó, fejlesztő területen helyezkedtek el elsősorban. A Corvinusról szintén a projektmenedzsmentet választották a legtöbben, amit a marketing, majd az adminisztrátori és dokumentumkezelő állások követnek. Az egykor ELTE-s hallgatóknak az adminisztrátori és projektmenedzsment területek mellett a tanító, tanár, pedagógus a harmadik leggyakoribb választása, míg a BGE-s diplomával rendelkezőknek a könyvelés, projektmenedzsment és a kontrolling.
A vidéki nagy egyetemeknél hasonlóan alakultak a munkaerőpiaci elhelyezkedések: a Debreceni, a Pécsi, a Szegedi és a Szent István Egyetemet végzett munkavállalók többsége – más-más sorrendben ugyan, de – azonos három szakterület egyikén helyezkedtek el: adminisztrátor és dokumentumkezelő, projektmenedzsment, valamint szakmai asszisztens pozíciókban. A Széchényi István és a Miskolci Egyetem volt hallgatói számára a szakmai asszisztens helyett harmadikként a gépészmérnöki állások szerepelnek még az első három leginkább választott terület között.
Oklevelek és fizetési igények
A teljes mintán vizsgálva a bérigényeket elmondható, hogy
- a BME által kiállított diplomával rendelkezők várják el később a legmagasabb összeget, őket
- a Budapesti Corvinus Egyetem volt hallgatói követik, majd
- a Miskolci és Óbudai Egyetemen végzettek.
A diplomás munkavállalók szakmai tapasztalatát figyelembe vévea pályakezdők körében az átlagos nettó havi fizetési igény 252 000–328 000 forint között mozog,amely az évek során a szakmai tapasztalat növekedésével változik ésaz 5-10 évnyi szakmai tapasztalattal rendelkező munkavállalók esetében már 401 000–580 000 forintra emelkedik.
A felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalók átlagos nettó bérigénye jelenleg közel 396 000 forint havonta, szakmai tapasztalattól függetlenül, a teljes, diplomával rendelkezők összesítését nézve. Legmagasabb iskolai végzettségtől függetlenül 2020 óta éves szinten 12 százalékot emelkedtek átlagosan a munkavállalói nettó bérigények Magyarországon. A helyzetre reagálva a vállalatok többsége az infláció lekövetésére fejlesztette a béreket a munkavállalóik megtartásáért. Év elején a cégek többségénél a teljes munkavállalói állományra vonatkozóan általános béremelést ütemeztek be az idei tervekbe – tette hozzá az állásportál üzletfejlesztési igazgatója, Tüzes Imre.
A mintát szolgáltató adatbázis releváns és aktív felhasználóinak többsége az ELTE-n (13%), a Debreceni Egyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (11%) és a Pécsi Tudományegyetemen (8%) szerzett diplomát korábban. A teljes minta 89 000 főből állt.
Forrás: 24.hu