A volt pénzügyminiszter a Népszavának adott interjúban többek között arról is beszélt, hogy a rezsicsökkentés az egyik legkárosabb intézkedés volt Magyarországon, és a választások után szinte biztosan hozzá kell nyúlni. A HVG írása.
Interjút készített a Népszava Bokros Lajos volt pénzügyminiszterrel, aki a magyar gazdaság aktuális helyzetéről, valamint az elmúlt évek gazdaságpolitikájáról is beszélt. Bokros szerint a koronavírus-járvány az elmúlt két évben felülírta a kormány gazdaságpolitikáját, ám a pandémiára adott reakciók szerinte ötletszerűek és kapkodóak voltak.
Bokros szerint a hiteltörlesztési moratórium például nemcsak felesleges, de káros is volt, mert
egyáltalán nem igaz, hogy abban az időszakban mindenki jövedelemhiányban szenvedett volna, és nem lett volna képes az aktuális kamatokat, illetve az esedékes törlesztést megfizetni.
A volt pénzügyminiszter szerint több oka is vannak annak, hogy Magyarországnaka a környező országokhoz képest magasabb inflációval kell megküzdenie. Szerinte a költségvetés túlköltekezése, a jegybank túlságosan laza monetáris politikája is az okok között található, de a mesterségesen alacsonyan tartott alapkamat, valamint a fedezetlen béremeléssal, például a minimálbér növelésével is okolható a pénzromlás mértéke.
Tévedés, hogy a béreket az árakhoz kell igazítani. Emelésük a termelékenység növekedésével kell, hogy párhuzamot tartson. Ellenkező esetben fedezetlen bérkiáramlás jön létre, ami tovább fűti az inflációt és felborítja a pénzügyi egyensúlyt
– nyilatkozta a Népszavának a volt pénzügyminiszter.
Bokros úgy látja, a 13. havi nyugdíj bevezetése is értelmetlen volt, mert a nyugdíj nem egy szociális juttatás, hanem egy biztosítási rendszerben megszerzett váromány. Így mivel senki sem fizetett be 13. havi nyugdíjjárulékot, így nem is jár senkinek a 13. havi nyugdíj.
A volt pénzügyminiszter szerint a rezsicsökkentés az egyik legkárosabb intézkedések egyike Magyarországon, mert torzítja a termelést és veszteséget okoz az energiaszolgáltató vállalatoknak. Bokros úgy látja, a választások után hozzá fognak nyúlni a rendszerhez, mert a veszteségek kezdenek olyan mértéket ölteni, hogy ami szétverheti a költségvetést és az alapellátást.
Az euró bevezetésével kapcsolatban Bokros úgy látja, már tíz éve csatlakozni kellett volna az eurózónához.
Forrás: HVG
Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!