Jövő nyárig haladékot kapnak a megelőlegezett csokot igénylők közül a támogatás visszafizetésére mindazok, akiknek a veszélyhelyzet kihirdetése óta járt le a bevállalt gyerek megszületésének határideje. Új elemmel bővült az otthonfelújítási támogatás, és kiegészült a babaváró is – írja a Világgazdaság.
A veszélyhelyzet meghosszabbításával együtt 2022. június 30-ig meghosszabbította a kormány a megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezmény (csok) igénybevételéhez vállalt feltételek teljesítését a 2016-os csokrendelet módosításával, amennyiben az érintettekre vonatkozó határidő a a veszélyhelyzet 2020. március 11-i kihirdetését követően telt le, illetve immár 2022. június 29-ig esedékes.
A Magyar Közlönyben megjelent rendeletmódosítás visszamenőlegesen is érvényes, amennyiben a támogatást még nem fizették vissza, de a támogatott személyre vonatkozó gyermekvállalási határidő a módosított rendelet hatálybalépéséig, azaz hétfőig letelt, és a kedvezmény visszafizetésére való felhívást kiküldték, amit a módosítás hatálybalépését követő öt napon belül hivatalból vissza kell vonni.
Akik viszont már visszafizették a támogatást, azok nem élhetnek a veszélyhelyzetre tekintettel biztosított haladékkal, a visszafizetett támogatást már nem utalja számukra vissza az állam – derül ki a módosításból.
Megkaphatják a már megítélt otthonteremtési kedvezményt viszont azok a szülők is, akik időközben, a párjuk halála miatt váltak egyedülálló szülővé, még abban az esetben is, ha ők maguk nem lennének jogosultak a támogatásra. Ugyanez vonatkozik a babaváró hitelt igénylőkre is, akik időközben megözvegyültek.
Új elemmel bővült az otthonfelújítási támogatás, amelyet akadálymentesítési munkálatok költségére is igénybe lehet venni olyan építési, szerelési, átalakítási tevékenység esetén, amely a lakást mozgáskorlátozott vagy más fogyatékossággal élő személy számára önálló vagy segítséggel történő használatra alkalmassá és biztonságossá teszi.
Az idén januártól igényelhető felújítási támogatás kifizethető az egyik szülő halála esetén a túlélő másik szülőnek akkor is, ha a jogosultsági feltételek nem állnak fenn. A támogatást ilyen esetben egyedülállóként igénybe veheti akkor is, ha az elhunyt szülő halála a támogatási kérelem benyújtását megelőző egy éven belül következett be, és a jogosultsági feltételek a halál napján már fennálltak.
Egyéb esetekben az ingatlant legalább egy éve kell tulajdonolni, illetve a kedvezményezett gyermeknek életvitelszerűen abban lakni a támogatás sikeres igényléséhez.
Forrás: Világgazdaság
Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!