Nem tudja elfogadni a kormány a munkaadói szervezetek feltételét a szociális hozzájárulási adó csökkentésének jövő év elejére időzítéséről - derült ki a mai Kormányinfón tudósítónk érdeklődése nyomán. Ez pedig azt jelenti, hogy elakadhatnak a tárgyalások a munkaadók és munkavállalók között a 8 százalékot meghaladó minimálbér-emelésről – írja az mfor.hu.

A hatályban lévő bérmegállapodás alapján ahogy idén, úgy jövőre is 8 százalékkal emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum.

Időközben azonban változtak a figyelembe vett makrogazdasági paraméterek, a vártnál gyorsabb gazdasági bővülésre és a termelékenység növekedésére van kilátás.

Ezért a munkavállalói szervezetek azzal a javaslattal álltak elő, hogy a 8 százaléknál nagyobb emelésre kerüljön sor.

Ez ügyben lapunk korábban megkérdezte Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, aki szerint a kormány akár 10 százalékos emelést is el tud fogadni, egyben jelezte, hogy a megállapodásnak a szociális partnerek között kell megszületnie.

A munkaadók válasza erre az volt, hogy a bérmegállapodásban foglaltat meghaladó emelésre akkor van lehetőség, ha a kormány a jövő év elejére hozza előre a szochó csökkentését. Erre a hatályos szabályok szerint év közben kerülne sor, illetve pontosabb, ha kijelentő módban fogalmazunk: kerül sor. Gulyás Gergely miniszter ugyanis a mai Kormányinfón kérdésünkre egyértelművé tette, hogy nem változik az adócsökkentés időpontja. Mint mondta, erre azért sem kerülhet sor, mert a törvénymódosítás előkészítésére már nincs idő. A parlament még egy napon ülésezhet idén, a rendes ülésszakot meghosszabbitva, ahol a bírák fizetéséről hoznak döntést a képviselők.

Forrás: mfor.hu

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!