Júliusban is kitartott a kétszámjegyű béremelkedés, ami továbbra is a minimálbér és a garantált bérminimum dinamikus emelésének és a munkaerőhiánynak köszönhető – írja a Portfolio.

Júliusban 10,7%-kal nőttek a bruttó keresetek Magyarországon a KSH friss adatai alapján, így a bruttó átlagkereset 362 600 forintra emelkedett. (Közfoglalkoztatottak nélkül számolva 372 600 forint volt a bruttó átlagkereset.

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 241 100, a kedvezményeket is figyelembe véve 248 600 forint volt.

A reálkeresetek növekedése az elmúlt hónapokban 6-8% között ingadozott, amit a béremelkedés mértékén kívül az infláció mozgása befolyásol. A 3% feletti infláció miatt júliusban 7%-kal nőttek a reálkeresetek, azonban a költségvetési és a versenyszféra dolgozói nem örülhettek ugyanannyira.

 

Miután a magánszektorban 11,8%-os volt a béremelkedés, ott 8% feletti reálkereset-emelkedést mért a KSH, azonban az állami szektorban 7,1%-kal emelkedett a bruttó bér júliusban, ami 3,7%-os reálbér-növekedést jelentett. Mint az ábrán látható, a költségvetési szektorban lelassult a reálbérek emelkedése az elmúlt hónapokban, leszakadva a versenyszférától.

A következő hónapokban is kitarthat a gyors béremelkedés nemzetgazdasági szinten, hiszen a munkaerőhiány továbbra is felfelé tolja a béreket. Azonban kulcskérdés, hogy miként alakul az infláció, hiszen az áremelkedés esetleges gyorsulása lassíthatja a reálbérek emelkedését.

Forrás: Portfolio

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!