Hetekkel is késleltetheti a babaváró hitel indulását a TB-jogviszony igazolásához szükséges dokumentumok beszerzése körüli probléma. Ilyen igazolást ugyanis csak július 1-je után adnak ki – olvasható a Népszavában.

 Kezdetektől ismert, hogy a babaváró hitel igényléséhez legalább a házaspár egyik tagjának igazolnia kell: az igénylés pillanatában rendelkezik 3 év folyamatos TB jogviszonnyal. Ezt a dokumentumot azonban nem a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK, korábban OEP) adja ki, hanem a hanem a lakóhely szerint illetékes megyeszékhelyen működő egészségbiztosítási pénztári feladatkörben eljáró járási hivatalok.

Ez eddig nem volt egyértelmű, ezért is jelent meg kedden a NEAK honlapján az alábbi tájékoztatás:

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő felhívja minden érdeklődő figyelmét, hogy a médiában megjelent tájékoztatásokkal ellentétben a babaváró hitelhez szükséges jogviszony igazolást nem a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, hanem a lakóhely szerint illetékes megyeszékhelyen működő egészségbiztosítási pénztári feladatkörben eljáró járási hivatalok adják ki a vonatkozó jogszabály, 44/2019. (III. 12.) Korm. rendelet 5. § (5) bekezdés d) pontja alapján.

Szerdán pedig egy pénzügyminisztériumi tájékoztatást is hozzáfűztek, miszerint:

A babaváró támogatásról szóló 44/2019. (III. 12.) Korm. rendelet 2019. július 1-jén fog hatályba lépni. Ezért az ezzel kapcsolatos kérelmeket, igazolásokat július 1-jétől lehet kérni, illetve beadni. Az igényléshez szükséges formanyomtatvány a járási hivataloknál, illetve elektronikus úton július 1-jétől lesz elérhető. Ügyfélkapun keresztül történő ügyintézésre nincs lehetőség.

 Mindezt a Bank360 szúrta ki, amely szerint Budapesten a 13. kerületben a Teve utca 1., valamint a 11. kerületben a Budafoki út 59. szám alatti kormányhivatalokban állítják ki a babaváró hitelhez szükséges igazolást. Az igénylésre persze lehetőség van bármely kormányhivatalban, de az további egy nappal hosszabbítja meg az eljárást, mivel a kormányhivataloknak továbbítaniuk kell az igénylést a járási hivatalok felé. A kizárólag július 1. után igényelhető igazolás kiállítása a postázási időt nem számolva maximum 8 napot vesz igénybe. 

Az igénylő persze dönthet úgy is, hogy TB-igazolás nélkül bemegy a bankba, és elindítja a hitel igénylését.

A Bank360 megkeresésére azonban már több bank jelezte, hogy nem fogják befogadni az ügyfelek igénylését a TB-jogviszony igazolás nélkül még akkor sem, ha egyébként minden más babaváró hitel feltételnek megfelelnek. Az igazolás nélkül nem tudják garantálni ugyanis a rendeletben rögzített 10 napos elbírálási határidőt. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy július első hetében az ügyfelek nem fognak tudni babaváró hiteligénylést leadni, és az első folyósítások sem fognak megtörténni július 20. előtt.

Ez újabb gondot jelent a július 20. előtt gyermeket váró párok számára, hiszen ahhoz, hogy kamatmentes legyen a hitel, az igénylés után kell megszületnie a babának.

A Bank 360 szerint az is problémát okozhat az igénylő pároknak, ha a járási hivatal az esetleges túlterheltség miatt a 44/2019 korm. rendelet 5. paragrafus 7 bekezdésére hivatkozik. Ez alapján az ügyfél kérésére a hitelintézet is kikérheti a TB jogviszonyra vonatkozó igazolást. 

A Bank360-hoz beérkező olvasói levél alapján a bankok folyamatai jelenleg nem támogatják ezt a megoldást.

Ismerősömmel együtt ma reggel voltunk az Egészségbiztosítási pénztár 13. kerületi ügyfélszolgálatán. Nagy tömeg volt, TB jogviszony igazolásért kb. 20 ember várt. Vezető kijött, elmondta, hogy július 1. előtt nem lehet beadni a kérelmet rá, és július 1. előtt ilyen igazolást sem adnak ki. Átirányította a rendelet alapján a hitelintézetekhez, hogy kérjék ki ők az igazolást. Ezután átmentünk az X Bankhoz, két külön budapesti fiókhoz.  Az egyik helyen azt mondták, nincs erre lehetőség, az ügyfélnek kell kikérni az igazolást, ha ők kérik ki, az 30 napnál is hosszabb lesz. Mondtuk, hogy rendben, beadnánk addig is a kérelmet. Azt sem lehet, csak hiánytalanul meglévő iratok esetén adható be a kérelem is. Igen, a rendelet tartalmazza, hogy a bírálat 10 napos idejébe nem tartozik bele a TB-igazolás beszerzésének ideje, de ez nem érdekli őket, szerezze be az ügyfél. A másik fiókban közjegyzői szerződésbe akarták foglaltatni, hogy az ügyfél felhatalmazza a bankot, hogy szerezze be az igazolást, és közjegyzőt meg hozzon az ügyfél.

Forrás: Népszava

Hozzászólok a Facebookon

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!