Jelentősen emelné a minimálbér és a garantált bérminimum összegét a LIGA Szakszervezetek. A Munkástanácsok Országos Szövetsége is béremelést sürget, igaz, szerényebb mértékűt. A bértárgyalások idén november elején kezdődnek a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán

A LIGA kétéves programban gondolkodik, melynek segítségével a visegrádi országokhoz szeretnének felzárkózni

– árulta el Mészáros Melinda, a szervezet elnöke. A nettó minimálbér közel 38 százalékkal van elmaradva a csehországi összeghez képest – tette hozzá.

Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke

Két javaslatcsomagot is kidolgoztak a cél elérése érdekében. Az egyik szerint a minimálbér mértékét 2019-ben legalább bruttó 190 ezer, a garantált bérminimumot pedig közel 260 ezer forintban kell megállapítani. Mivel ez egy lépcsőben óriási terhet jelentene a munkáltatóknak, ezért másik lehetőség, hogy csökkentik a munkabérre nehezedő közterheket, a munkáltató és a munkavállaló oldalán egyaránt – mondta az InfoRádiónak a LIGA elnöke.

A szervezet eltörölné a 1,5 százalékos munkaerőpiaci járulékot, valamint a garantált bérminimum mértékéig a személyi jövedelemadót is megszüntetnék.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön megerősítette budapesti sajtótájékoztatóján,

tárgyalások folynak, hogy az idei 180 500 forintos bérminimum jövőre 202 ezer forintra ugrik, miközben a 138 ezres minimálbér helyett januártól 150 ezer forint lesz az irányadó.

Gulyás Gergely azt mondta, a kormány annak örült az elmúlt években, ha csak jóvá kellett hagynia a munkaadók és a munkavállalók megállapodását.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke szerint a bérek alsó szinten sokat emelkedtek, a minimálbér eléri a létminimum összegét.

Bár ez egy régi szakszervezeti cél volt, ennek közetkeztében középen torlódnak a bérek. Egyes helyeken a tapasztalt kollégáknak így ugyanannyi bére van, mint az újaknak. Ez feszültséget jelenthet.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke

Éppen ezért a szervezet olyan minimálbér-emelést javasol, ami az elért státusz megtartását és reálnövekedést eredményez. A bruttó összegnél ez 13 százalékot jelent, a szakmunkás bérminimumnál 15 százalékos emelést javasolnak – emelte ki az elnök. A nettó növekedés így közel10 százalékos lenne – tette hozzá.

Forrás: Infostart