A legutolsó helyen van Magyarország azon a listán, amelyet a szerint állított fel egy kutatócsoport, hogy milyen az adott országban nyugdíjasként élni. A maximum 100 pontból hazánk mindössze 23-at szerzett, míg a legjobb eredményt elérő Norvégia 65-öt – írja a Portfolio.

 2050-re 2 milliárd időskorú ember lesz a világon, ami az akkori népesség ötödét teszi majd ki. Az Aging Society Indexben

egy kutatócsoport 18 országot pontozott aszerint, hogy milyen módon gondoskodnak az idősebb lakosságról,

az alábbi szempontok mentén: 

  • Megnézték, hogy a vizsgált országokban milyen lehetőségük van az idősebb embereknek a társadalomhoz való hozzájárulásban, ezen belül megnézték, hogy milyen a 65 év felettiek foglalkoztatottsága, az általuk vállalat önkéntes munkaórák száma és milyen informális tanulási lehetőségeik vannak.
  • Megnézték, milyen az időseb korúak életminősége a várható élettartam és az 50 év felettiek élettel való elégedettségének vizsgálatával.
  • A Gini-index alapján azt is vizsgálták, milyen az idősebbek között a szegénységi arány vagy az ételbiztonság.
  • A kutatócsoport kíváncsi volt arra is, milyen az idősebbek és a fiatalabb generáció kapcsolata és milyen érzéseket táplálnak a fiatalabbak az idősebb korosztály iránt.
  • Végül vizsgálták az idősebbek esetében azt is, milyen bevétellel, nyugdíjjal rendelkeznek, illetve milyen biztonsági háló veszi őket körül.

A fenti szempontok alapján egy ország maximum 100 pontot gyűjthetett össze, mindezek alapján Norvégiában lehet a legjobb nyugdíjasként élni, ezt Svédország majd az Egyesült Államok követi.

A vizsgált országok között Magyarország az utolsó 23 ponttal.

Forrás: portfolio.hu

Hozzászólok a Facebookon

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!