A magyar átlagbér az OECD országok körében Mexikót megelőzve a második legalacsonyabb. Valóban csak ilyen keveset érdemelne teljesítménye alapján a magyar munkás, vagy más okok vannak a háttérben? A Társadalomelméleti Kollégium és az Új Egyenlőség közbeszélgetésén a magyarországi bértárgyalásokat és bérhelyzetet jártuk körül.

A közbeszélgetésen, a következő fő kérdések kerültek elő:

• Reális-e a „bérunió” követelése?
  • Miért éri meg a kormányoknak a nagytőkét helyzetbe hozni adókedvezményekkel, ha tudjuk, hogy a kkv-szektor összességében több embert foglalkoztat?
  • Fennáll-e a veszélye a gyárak kivonulásának, ha megvágjuk a kedvezményeiket és elkezdjük támogatni a hazai kkv-kat?
  • Reális bérhelyettesítő a feltétel nélküli alapjövedelem, vagy lustaságot eredményez?
  • Mi a hatása az Országos Érdekegyeztető Tanács 2011-es megszüntetésének, és az Új Munka Törvénykönyvének?
  • Miért kap 15%-kal kevesebb bért egy nő ugyanolyan értékű munkáért, mint egy férfi?

Beszélgetőpartnerek voltak:

• Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke
  • Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke
  • Sinkó Ottó, a Videoton Holding Zrt. vezérigazgatója
  • Pogátsa Zoltán, az Új Egyenlőség főszerkesztője
  • Kiss Ambrus, az Új Egyenlőség szerkesztője

A moderátor Éber Márk Áron, az Új Egyenlőség szerkesztője volt.

A beszélgetés az ujegyenloseg.hu-n nézhető meg.

Forrás: ujegyenloseg.hu

Hozzászólok a Facebookon

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!